četvrtak, 25. veljače 2016.

Upotreba voska u industriji

Vosak je pčelinji proizvod koji one koriste za izgradnju saća u košnici. Proizvode ga mlade pčele radilice stare između 12 i 18 dana iz 8 pari žlijezda na stomaku.Boja pčelinjeg voska je žuta,s tim da može dobiti tamniju nijansu ukoliko se duže koriti u košnici. Kada se pretopi ima intenzivan miris na med i propolis,a taj miris se vremenom izgubi.

Kod nas se ne pristupa proizvodnji voska kao nečemu što je cilj,već je on više sporedni proizvod. Saće se u košnicama zamjenjuje svake druge ili treće godine,potom se pretapa i tako dobija čisti vosak. 

Najveći dio voska vraća se u košnice kao satna osnova, ali treba znati i da vosak ima upotrebu u 76 industrijskih grana. Svakako su najznačajnije kozmetika i medicina. Takođe se veoma često koristi za impregniranje materijala kao što su papir, drvo ili tkanina da bi se zaštitili od vlage. Najpoznatija primjena voska je za svijeće, mada su ga polako iz te oblasti potisnuli drugi materijali.

Za potrebe industrijske proizvodnje se vosak razvrstava na žuti vosak (Cera flava) i na bjeli vosak (Cera alba). Bjeli vosak je svjetle boje i on se vadi odmah nakon što pčele od njega naprave saće. Uglavnom se koristi za potrebe kozmetike i medicine. Žuti vosak ipak predstavlja većinu proizvedenog voska i on se koristi za sve potrebe.

Nema komentara:

Objavi komentar