Poboljšanje proizvodnje na govedarskoj farmi bazira se u dobroj mjeri, na kvalitet priplodnog podmlatka koji će biti korišten za zamjenu krava.
Zato je primarni zadatak u gajenju grla za remont da se dobiju junice koje će u proizvodnim sposobnostima biti superiornije od prosjeka krava obuhvaćenih izlučenjem. Da bi se odgojila dobra junica,potrebno je voditi računa o njenom naslijeđu, ishrani i menadžmentu. Genetika obezbjeđuje potencijal svake individue, ali druga dva faktora određuju stepen njegove realizacije.
Kad uzmemo navedene pretpostavke, tehnološki proces u gajenju junica ima izuzetno veliki značaj,ali se njima na pojedinim farmama, nažalost, ne poklanja odgovarajuća pažnja. Prisutna je, naime, praksa da se proizvodnja vezana za ovu kategoriju goveda tretira kao drugorazredna, pri čemu se,često,prave značajne greške u držanju i smještaju, a naročito u ishrani.
Posljedice koje obično nastaju zbog tih grešaka, posebno onih učinjenih u ranom uzrastu, u prvoj godini života, često su takve da ih ni znatno poboljšani uslovi u kasnijem periodu ne mogu otkloniti ili ublažiti. Konačan rezultat je dobijanje manje kvalitetnih priplodnih grla koja nisu u stanju da realizuju očekivano povećanje proizvodnje predviđeno odgajivačko-selekcijskim programom.
Prema tome, kada je u pitanju gajenje junica, može se reći da je ono jednostavnije od procesa u proizvodnji mlijeka ili teladi, ali i veoma značajno u tehnološkom lancu na farmi. Osnovni cilj je da se proizvede priplodna junica koja će se kao krava dugo koristiti u proizvodnji, pokazivati dobru plodnost i imati visok proizvodni potencijal.
Nema komentara:
Objavi komentar