Lan se gaji za dobijanje vlakna i sjemena iz kojeg se dobija laneno ulje.
U kulturi se gaji u tri svrhe: samo za vlakno (lan doglunec), samo za sjeme (uljani lan) i kombinovano — za vlakno i sjeme.Pri kulturi lana samo za vlakno, žetva se vrši u ranoj žutoj zrelosti ili još ranije u zelenoj zrelosti. Iz stabla nedozrelog lana dobija se najcjenjenije vlakno koje se koristi za izradu čipki i drugih tankih proizvoda.
Pri kulturi za sjeme, niskokvalitetno vlakno iz kratkih stabala upotrebljava se za proizvodnju grubih tkanina i visokokvalitetne hartije. Pri žetvi lana u fazi rane žute zrelosti iz stabla se dobija vlakno visokog kvaliteta a iz sjemena se dobija ulje.Laneno vlakno se koristi za izradu rublja,posteljine,peškira,presvlaka za namještaj, cerada, šatora, vreća i drugih tkanina.
Laneno sjeme je veoma bogato uljem, čiji se sadržaj kreće u granicama 22— 47%, u zavisnosti od tipa, sorte i uslova gajenja (ekološkihi i agrotehničkih). Sjeme uljanog lana ima veći sadržaj ulja od sjemena predivog lana. Laneno ulje spada u grupu lakosušivih ulja.Laneno ulje se koristi preventivno za tehničke svrhe, ali se upotrebljava i u ishrani.
Primjenjuje se u industriji sapuna, boja, firnajza,i drugim granama industrije. Laneno ulje se smatra najboljim za uljni firnajz, lakove, tipografske boje, za izradu nepromočivih tkanina,visokokvalitetne kože, različitih lijekova i dr.
Nema komentara:
Objavi komentar