petak, 19. veljače 2016.
Razlozi i ciljevi obrade tla
Ima više razloga za obrađivanje tla.Neki od razloga važe za sve prilike,dok se neki odnose na specifične uslove.
Osnovni ciljevi obrade mogu biti i privođenje zemljišta kulturi (antropogenizacija, stvaranje oranice ili kulturnog tla) i redovno iskorištavanje kulturnog tla.
Razlozi i ciljevi obrađivanja tla su sljedeći:
1) Priprema tla za unošenje sjemena. Velika većina vrsta sjemena se prilikom sjetve unosi u tlo da bi na određenoj dubini našla za klijanje povoljne uslove vlage,temperature i svjetlosti.Da bi se sjeme moglo unijeti na željenu dubinu,zemljište treba da bude za to pripremljeno, odnosno obrađeno.
2) Lakše prodiranje korijena u dubinu.Nije dovoljno da sjeme klija i biljka nikne.Potrebno je da se njen korijen što bolje razvija i što lakše prodire u dublje slojeve tla. Razvijen korijen, sa žilama u dubljim slojevima, nalazi više vode i hrane, a biljka je čvšće vezana za zemlju. Takve biljke su otpornije prema suši, njihov korijen lakše dolazi do hraniva, a jače ukorijenjene biljke su otpornije prema polijeganju, čupanju i sličnim mehaničkim povredama (manjije i rizik od oštećenja korijena oruđima prilikom obrade tla i si.). Prema tome, obradom se stvara povoljan ne samo sjetveni nego ikorijenski sloj zemljišta.
3) Stvaranje i obnavljanje povoljne strukture tla.
4) Podsticanje biološke aktivnosti zemljišta i stvaranje pristupačnih biljnih hraniva iz nepristupačnih (iz organskih i mineralnih materija u tlu).
5)Brža i veća infiltracija i zadržavanje vode u tlu.Obrađeno tlo može da primi više vode nego neobrađeno i da tako stvori zalihu vlage koja' će biti vrlo značajna u periodima suše.
6) Veća infiltracija zraka i njegova veća razmjena između zemljišta i atmosfere.
7) Uništavanje korova.Obradom se korovske biljke direktno uništavaju, a korovsko sjeme unosi u dublje slojeve gdje nema uslova za klijanje i nicanje.
8) Unošenje đubriva. Đubriva imaju mnogo veći efekat ako se unose u tlo,U zonu korijenovog sistema biljke, nego ako ostanu na površini.
9)Unošenje biljnih ostataka.Na ovaj način zemljište dobija izvjesnu količinu organske materije.
10) Suzbijanje biljnih bolesti i insekata. Mnogi uzročnici biljnih bolesti i insekti prezimljuju u biljnim ostacima.Oranjem se ovi biljni ostaci unose duboko u zemlju, čime se prekida životni ciklus
navedenih organizama, što uzrokuje njihovo uginuće.
11) Dreniranje i brže sušenje mokrih tala i smanjenje evaporacije na suhim.
Obradom mokrog zemljišta povećava mu se površina,a time i evaporacija. U suhom tlu, odgovarajućim mjerama obrade,prekida se kapilaritet i zatvaraju pukotine u zemljištu kroz koje se gubi vlaga, te se tako ovaj gubitak smanjuje.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar