subota, 8. listopada 2016.

Reducirana obrada tla

Uobičajena intenzivna agrotehnika omogućila je dobijanje veoma visokih prinosa u ratarstvu.

Međutim, ta agrotehnika sastojala se od velikog broja radnih operacija koje su zahtijevale mnogo vremena i energije i jako poskupljivale proizvodnju. To se naročito odnosi na obradu tla, koja se u nekim sistemima agrotehnike sastojala i od desetak radnih operacija (a sa đubrenjem i 15-20). To je ne samo povećalo troškove proizvodnje nego je imalo i negativnih posljedica na zemljištu: zbog mnogih prohoda mašina, tlo se zbijalo, struktura kvarila, a česta i duboka obrada je pojačavala gubitak humusa, koji je važan faktor plodnosti tla (a naša ga zemljišta uglavnom imaju malo), pojačavala se erozija tla itd.

Prema ispitivanjima u Holandiji (Boekel, 1982), uzrok kvarenja strukture zemljišta nije upotreba hemikalija ni izmijenjen plodored, nego najviše zbijanje tla zbog upotrebe teške mehanizacije i nedovoljne obnove strukture obradom.Zbog ovih razloga, odavno se. pokušavaju naći jednostavniji načini obrade tla. To je naročito slučaj posljednjih godina kada sve više dolazi do izražaja ekonomičnost proizvodnje. Nakon velikog broja ispitivanja, došlo se do zaključka da se obrada tla može smanjiti i pojednostaviti bez negativnog uticaja na prinos usjeva i plodnost tla. Ima različitih vidova reducirane obrade, zavisno od usjeva, uslova klime, tla i drugih faktora.Obrada se može reducirati u pogledu broja prohoda (radnih operacija) i dubine sloja koji se obrađuje. 

Ekstremni vid je izostavljanje svake obrade u uzgoju usjeva.Energetska kriza, naročito veliko poskupljenje goriva posljednjih godina,a nekada i njegov nedostatak, povećali su interesovanje za smanjenje obrade.

U sljedećem članku čitajte o grupama reducirane obrade tla.

Nema komentara:

Objavi komentar