Obzirom da plodovi maline ne sazrijevaju jednovremeno, to se i njihova berba odvija u kontinuitetu,
trajući vrlo često i do mjesec dana.
Obezbjeđenje sigurnog plasmana, u cilju postizanja potpunih ekonomskih efekata, nije samo važan preduslov koji proizilazi iz dugog vremenskog perioda berbe plodova maline, već i zbog izražene nepostojanosti plodova ove vrste koji iziskuju plasman na tržište u što kraćem roku.Berba maline započinje kada plodovi poprime boju pokožice karakterističnu za tretiranu sortu i kada se isti lako odvajaju od cvjetne lože. Prilikom berbe plodovi se ne smiju gnječiti, a beru se bez cvjetne lože i bez peteljke.
Tokom perioda berbe, u zavisnosti od klimatskih uslova, ista se obavlja svaki drugi dan ili svaki dan, a sama tehnika berbe podrazumjeva kidanje ploda, bez gnječenja,korištenjem palca, kažiprsta i velikog prsta.Rani jutarnji i kasni popodnevni sati vremenski su termini berbe plodova maline u toku dana. Plodovi ubrani pri većim temperaturama vazduha ili po kiši, usljed nepoželjnih hemijskih procesa brzo se kvare i gube svoju upotrebnu vrijednost. Distribucija plodova koji su ubrani u ranim jutarnjim satima mora se izvršiti isti dan, a plodova koji su ubrani u kasnim popodnevnim satima, naredni dan.Plodovi maline stavljeni u promet moraju pripadati jednoj od sljedećih kvalitetnih kategorija:
- Ekstra kvaliteta (Plodovi ove kategorije moraju imati oblik, razvijenost i boju karakteristične za tretiranu sortu.Takođe, isti moraju biti ujednačeni po veličini, obliku,zrelosti, boji pokožice i bez čašice.),
- I kvaliteta (Plodovi ove kategorije moraju biti pravilno razvijeni, ujednačeni po veličini i stepenu zrelosti, i sa izraženom bojom pokožice karakterističnim za klasiranu sortu. Takođe, među plodovima ove kategorije njih do 5% mogu posjedovati čašicu.)
- II kvaliteta (Plodovi ove kategorije nemoraju biti ujednačeni po zrelosti, a njih I do lo% mogu posjedovati čašicu).
Malina se pri samoj berbi pakuje u posebnu ambalažu koja nesmije biti teška, skupa i koja mora bitipodesna za rukovanje. Vrsta ambalaže prvenstveno zavisi od krajnje upotrebe obranih plodova.
Ukoliko se plodovi beru za potrošnju u svježem stanju isti se pakuju u kutije, (0,5 - 1 kg), od Ijuštenog drveta, parafinskog kartona, ili perforiranih plastičnih supstanci.Dimenzije kutija tako su podešene da je njih lo - 15 moguće smjestiti u male, plitke, otvorene holandeze, dimenzija 45 x
24 x 7,5 cm., podesne za transport ubranih plodova.
Plodovi maline za smrzavanje pakuju se u drvene ili plastične holandeze, i to obično u dva sloja kako bi njihovo smrzavanje bilo što lakše. Plodovi za preradu, takođe se pakuju u holandeze ili neku drugu prikladnu ambalažu, dok se plodovi za preradu u pulpu pakuju u pulpašku burad, uz korištenje sumporaste kiseline kao konzervansa.
Nema komentara:
Objavi komentar