Ekološki uslovi za proizvodnju povrća u BiH su povoljni,ali u njih se ulaže znatno manje nego što bi trebalo.
Postoje značajne klimatske razlike pojedinih regiona, te proizvodnja povrća može imati kontinuirani tok od najranije proizvodnje u uslovima juž. Hercegovine do kasne proizvodnje u kontinentalnim dijelovima Bosne i Hercegovine. U posljednjih desetak godina ukupne površine pod povrćem i krompirom bile su u prosjeku oko 107 000 ha,što znači 12,3°/# ukupnih zasijanih površina u BiH. Oko polovina pomenutih površina je zasađeno krompirom a polovina je pod ostalim povrtarskim vrstama.
Većina površine pod povrćem je na individualnim gazdinstvima,koja su glavni snabdjevači tržišta povrćem.
Mali broj radnih organizacija ima vlastitu proizvodnju povrća, uglavnom se radi o proizvodnji u kooperaciji, koja se sve više širi i u koju se uključuje veći broj individualnih proizvođača i osnovnih organizacija kooperanata.U proizvodnji povrća u BiH možemo izdvojiti tri karakteristična područja koja se razlikuju po klimatskim i zemljišnim uslovima, vremenu dospijeća i načinu proizvodnje. To su područja južne Hercegovine — mediteransko, nizijsko područje i brdsko-planinsko područje.Južna Hercegovina ima izmijenjenu mediteransku klimu, te je poznato kao proizvođač ranog povrća. Neke vrste povrća u ovom području (dolina rijeke Neretve) mogu se uzgajati tokom cijele godine (kupus, salata, luk).Srednja godišnja temperatura nižih područja južne Hercegovine je iznad 14°C, uz dug bezmrazni period. Zime su blage sa rijetkim pojavama snježnog pokrivača, dok su ljeta vrlo topla i suha.Padavine su neravnomjerno raspoređene i najviše ih ima u toku jeseni, zime i ranog proljeća. Značajan faktor klime ovog područja je broj sunčanih sati.
Na području Mostara godišnji broj sati sijanja sunca iznosi 2 290 časova.
Ovaj podatak je značajan za proijzvodnju povrća u zaštićenom prostoru, koja zahtijeva manji utrošak dodatne energije za zagrijavanje tog prostora.Veći proizvodni centri ovoga područja su Mostar, Čapljina,Ljubuški i Stolac, gdje je skoncentrisano, 4/5 proizvodnje ranog povrća.Glavne povrtarske vrste su: mladi krompir, kupus, luk, paradajz,paprika, salata i dr. Zahvaljujući povoljnim klimatskim prilikama,povrće iz ovog područja prispijeva veoma rano, proizvodnja organizovana tokom cijele godine, pa se postižu dvije, a negdje i tri, žetve.
Nema komentara:
Objavi komentar