subota, 15. listopada 2016.

Važnost ishrane teladi

Tele poslije rođenja je sposobno da siše ili pije kolostrum.Njegov želudac je složen ali su predželuci slabije razvijeni i ne sadrže mikroorganizme neophodne za varenje sirove celuloze kabastih hraniva.

Na razvoj buraga i mikroorganizama u njemu, utiču vrsta i sastav obroka koji se daje teletu. Intenzivniji razvoj buraga počinje kada se teletu pored mlijeka daje sijeno i koncentrat. Oni utiču na brz razvoj mikroflore u buragu. U prva tri do četiri mjeseca uzrasta razvije se populacija mikroorganizama u buragu koja je karakteristična za odrasla goveda.Potrebe podmlatka u hranljivim materijama zavise od tjelesne mase, uzrasta, dnevnog prirasta i sastava obroka.Sa uzrastom teladi mijenja se sastav obroka i način ishrane, što je uslovljeno razvojem i funkcijom organa za varenje. U prvim danima života varenje se obavlja u sirištu a kasnije u predželucima. Odmah poslije rođenja započinje ishrana teladi kolostrumom.

Teletu se daju manje količine (0,5-1,0 kg) kolostruma više puta (5-6 puta) u toku 24 časa. Kolostrum se razlikuje po svom sastavu od punomasnog mlijeka i veoma je važan u ishrani teladi. On je izvor energije, proteina, mineralnih materija i vitamina. Kolostrum majke daje se teletu u prvih 7 dana a poslije toga se postepeno u toku 3-4 dana prelazi na obrano mlijeko ili zamjenu za mlijeko. Prelazak sa punomasnog na obrano mlijeko mora biti postepen kao i za svaku drugu promjenu hrane. Postoje različite šeme za napajanje teladi punomasnim, obranim mlijekom i zamjenama za mlijeko. 

Veće količine mlijeka u toku dana koje popiju telad utiču na povećanje dnevnog prirasta. 

Telad mogu popiti do 12 kg mlijeka na dan. Količina mlijeka koja će se utrošiti za ishranu teladi zavisi od niza činilaca kao što su: intenzitet ishrane, kvalitet dopunske ishrane, cijena mlijeka, intenzitet rasta i ostalog.U ženske priplodne teladi nije cilj da dnevni prirast bude suviše velik i zato dnevne količine mlijeka ne prelaze 6 kilograma.Muškoj priplodnoj teladi daje se veća količina mlijeka nego ženskoj. 

U drugoj nedjelji povećana je dnevna količina mlijeka na 7 kg a u trećoj na 8-9 kg. Ishrana mlijekom može trajati do 16. nedelje uzrasta.Hranjenje teladi mlijekom može se obaviti sisanjem ili napajanje. U ekstenzivnim uslovima odgajivanja i kod tovnih rasa, telad sišu majčino mlijeko. Tamo gde ima više krava postoji mogućnost da jedna plotkinja (krava hraniteljka) odhrani nekoliko teladi. Koliko teladi će od hraniti jedna krava zavisi od njene mliječnosti, trajanja perioda mliječne ishrane i dnevne količine mlijeka po teletu. Period mliječne ishrane može trajati 8-12 ali i kraće (5 nedelja) ili duže (16 nedelja).

Drugi način hranjenja teladi je napajanje mlijekom (punomasnim, obranim ili zamjenama). Za napajanje obranim mlijekom ili zamjenama koriste se uređaji sa različitim stepenom automatizacije.
U ishrani teladi može se koristiti automatsko napajanje mlijekom. Njegov cilj je individualna ishrana pri grupnom držanju teladi. Prednosti su i u napajanju teladi više puta manjim količinama mlijeka što povoljno utiče na varenje i zdravstveno stanje.U sistemu za automatsko napajanje je i kompjuter. On služi za: programiranje količine mlijeka pri različitom uzrastu te leta, izračunavanje ukupne količine konzumiranog mlijeka po teletu, evidentiranje grla koja nisu konzumirale predviđeni obrok i drugo.

Nema komentara:

Objavi komentar