nedjelja, 23. listopada 2016.

Prirodni mrijest šarana

Prirodni mrijest šarana se obavlja u manjim specijalnim bazenima koji se nazivaju Dubiševi bazeni i gdje je temperatura vode iznad 15 C.

U tim bazenima vrši se prirodno definitivno sazrjevanje polnih produkata. Sazrijevanje tih produkata zavisi od ekoloških uslova sredine posebno od temperature vode (veće od 15 oC).Polno zrele jedinke nalaze se u matičnim bazenima ribnjaka. Iz tih bazena odabiru se polno zrele ženke i mužjaci (na osnovu polnog diformizma) i prenose se u Dubiševe bazene. To su obično jedinke starosti 4-5 godina. Jedinke kod kojih nije utvrđen pol najčešće radi nerazvijenosti gonada izdvajaju se iz mase koja se prenosi, vraćaju se u matični bazen i uopšte se ne koriste za prirodni mrijest.Obično postoji nekoliko matičnih bazena u kojima se odvojeno drže polno zrele ženke, polno zreli mužjaci i polno nedozrijele jedinke. Matične ribe se hrane, a količina dnevnog obroka zavisi od individualnih masa jedniki i temperature vode. Prilikom uzgoja ribe one se prehranjuju hranjivim česticama riblje hrane različite veličine.Sitnija riblja hrana je granulirana, a krupnija je peletirana.

Svim maticama koje imaju veću masu daje se krupnija peletirana hrana.

Takva hrana mora da sadrži visok procenat bjelančevina (proteina).Maticama prije mrijesta obično 7-8 dana potpuno prestaje prihranjivanje. Dubiševa mrijestilišta se obično realizuju u drugoj polovini aprila (umjereno-kontinentalna i kontinentalni klimat). Prije stavljanja u matične bazene odabrane polno zrele jedinke se dezinfikuju.U antibiotskom sredstvu (kupki) nalazi se farmaceutski preparat koji se upotrebljava prema uputstvu proizvođača.Sve dezifikacione mjere u osnovi predstavljaju preventivu u pogledu zaštite ribe jer se u daljnjem toku proizvodnje u uzgojilištu, mogu pojaviti neke virusne, prazitske, bakterijske, gljivične bolesti. Radi poznavanja nivoa proizvodnje potrebna je pozitivna plodnost ženki, a ona se izražava kao apsolutna plodnost i kao parcijalna plodnost.

Apsolutna plodnost šarana je 250000-280000 pojedinačnih jajnih ćelija, a to je plodnost koja se odnosi na jednu jedinku.

Parcijalna plodnost označava broj jajnih ćelija na 1 kg mase ženki. Kod šarana je oko 80000.Prirodni mrijest šarana obavlja se u relativno malim Dubiševim bazenima, upušta se voda. Ta voda mora da ima odgovarajuću temperaturu i da su ostali parametri u granicama potrebnim za uzgoj ciprinidnih vrsta riba.Dubiševi bazeni imaju dno koje je prekriveno travom ambijentalno u potpunosti odgovarajućoj prirodnim uslovima. Nakon punjenja vodom stavljaju se prethodno odabrane polno zrele jedinke. Količina vode koja se upušta mora da bude takva da prekrije dno do visine 30 cm, a u kanalima do 50 cm. 

Nivo vode mora da bude stalan u suprotnom šaran se neće mrijestiti.

Polno zrele jedinke grupišu se u tzv. garniture, jedna garnitura obično sadrži 2 mužjaka i 1 ženku. Ukoliko su svi preduslovi ispunjeni mrijest šarana dešava se već narednog jutra u prosjeku traje 4-9 sati.Nakon mrijesta, odabrani primjerci koji su se izmrijestili, vraćaju se u matične bazene ribnjaka.Nakon oplodnje u Dubiševim bazenima nastupa period embrionalnog razvića koji traje 4-5 dana, nakon čega se pojavljuju larve. Te larve šarana se najčešće učvrste za vegetaciju bazena. Nakon pojave larvi u vodi Dubiševih bazena razvija se plankton i drugi akvatični organizmi koji su prirodna hrana tim larvenim oblicima.Nakon perioda larvenog razvića, larve se najčešće izlovjavaju i prenose u naredni proizvodni objekt ribnjaka, a to su rastilišni bazeni.Nakon jednog ciklusa proizvodnje Dubiševi bazeni se potpuno prazne i pripremaju za naredni turnus proizvodnje.

Nema komentara:

Objavi komentar