Priprema zemljišta za sadnju paradajza počinje poslije skidanja prethodnog usjeva.
U intenzivnom korištenju plastenika ciklus proizvodnje je neprekidan, jedna kultura zamjenjuje drugu. To zahtijeva primjenu pune zaštite radi sprječavanja širenja bolesti i štetočina, uz uklanjanje ostataka prethodne kulture, dezinfekciju dijelova plastenika i oruđa, kao i uz dobru pripremu zemljišta. Sve mjere pripreme su iste kao pri proizvodnji u stakleniku.
Zemljište za proizvodnju paradajza treba da je bogato organskom materijom. Zato se spravlja smješa od komposta ili zgorelog stajnjaka, zemlje i treseta u odnosu 3:2:1 i unosi u sloju 25— 30 cm, ili se zemljište u plasteniku đubri organskim đubrivom (stajnjak, kompost) u količini 4— 8 kg/m2. Poslije đubrenja izvrši se obrada zemljišta(fotofreza) kako bi se đubrivo dobro izmiješalo sa zemljištem na dubini 25—30 cm. Neposredno prije sadnje unosi se 30 40 g NPK đubriva odnosa 1:1:2 na m2 i izvrši se površinska priprema zemljišta. Uz to se zemljište mora istretirati insek ticidima i fungicidima, odnosno sterilisati.
Za dezinfekciju zemljišta može se koristiti basamid (40,70 g/m2), terabol (50 g/m2), a za dezinsekciju basudin G-10 (10 g/m2), volaton G-5 (10 g/m2). Međutim, svake 2. do 3. godine neophodna je sterilizacija zemljišta. Osim hemijske sterilizacije najbolja je sterilizacija vodenom parom. Pri tome se vodena para iz kotlova razvodnim cijevima (agregati su različitog oblika) dovodi u zemljište na dubinu od 40 cm.
Nema komentara:
Objavi komentar