Na ponašanje utiču zajedno nasljedni faktori i činioci okoline. Čovjeka odgajivača interesuje koji su to stimulansi iz okoline i kako oni utiču na unutrašnje stanje organizma koje se manifestuje u karakteru ponašanja.Nauka koja izučava ponašanje životinja naziva se etologija. Ona koristi naučna dostignuća iz oblasti ekologije, evolucije, anatomije, fiziologije, genetike, biohemije,endokrinologije, ishrane, sociologije, psihologije, bioklimatologije i drugih.
Može se govoriti o ponašanju životinja pri termoregulaciji, ponašanju na paši, pri hranjenju, preživanju, napajanju, seksualnom ponašanju, materinskom, socijalnom i različitim interakcijama (grupne, životinja-okolina, čovek-životinja).
Termoregulacija u životinja ostvaruje se fiziološkom i fizičkom adaptacijom organizma. Sisari i ptice različitim aktivnostima i oblicima ponašanja nastoje da održe stalnu tjelesnu temperaturu.
Pri visokoj temperaturi životinje nastoje da se zaštite od nje tražeći hladovinu. Svaka vrsta domaćih životinja ispoljava različite oblike ponašanja u cilju regulacije tjelesne temperature. Ovce prestaju da se kreću i pasu, okreću glavu od sunca i drže je u sjenci. Neostrižene ovce teže podnose visoku temperaturu, letargične su (trome) i leže ispružene po strani. Svinje traže hladnije mesto i riju da bi na njega legle, vlaže mesto, valjaju se u blatu, vodi ili mestu sa izmetom i mokraćom. Okretanjem nastoje da vlažne površine izlože suncu. Na toplotni stres razljčito reaguju pojedine rase goveda. Tako na primjer, evropske rase se znoje, bale i piju velike količine vode. U tropskim predelima preživari konzumiraju manje hrane kako bi lakše podrjeli toplotno opterećenje. Na paši češće pasu noću. Bivoli su veoma osetljivi na visoku temperaturu i izražavaju jaku potrebu za vodom, trčeći prema njoj.
Pri ekstremno visokim temperaturama životinje konzumiraju manje hrane ili je. uopšte ne uzimaju, što u krajnjem slučaju može dovesti do uginuća bez obzira što im je. hrana na raspolaganju. Organizam se oslobađa viška toplote znojenjem odnosno odavanjem vode. S druge strane on ima potrebu da deficit nadoknadi unošenjem vode.
Životinje pri niskoj temperaturi okoline nastoje da očuvaju toplotu. Skupljaju tijelo, grupišu se, prave gnijezdo, traže mjesto sa višom temperaturom. Vrste sa krznom ili dlakom zauzimaju poseban položaj prema vjetru kako omotač toplog vazduha ne bi bio uklonjen. Pri niskim temperaturama životinje konzumiraju više hrane i promet materija je ubrzan.
Nema komentara:
Objavi komentar