ponedjeljak, 31. listopada 2016.

Ambijentalni uvijeti za prijem brojlera

U prvim danima života pilići nemaju razvijen termoregulacioni mehanizam, pa je neophodno obezbijediti dodatno grijanje. 

Temperatura koju treba obezbijediti prikazana je u narednoj tabeli:


Grijanje se može obezbijediti gasnim grijalicama, infracrvenim lampama, kaloriferima, termogenima ili nekim drugim vidom grijanja. Potrebno je voditi računa o troškovima, jer u uslovima veoma skupih energenata, potrebno je pažljivo izračunati koji vid grijanja se najviše isplati. U svakom slučaju, ušteda na troškovima grijanja ne sme se postići smanjenjem temperature, nego grupisanjem pilića i smanjenjem prostora koji se grije. Ukoliko se koristi lokalno grijanje, potrebno je piliće grupisati u krugove od lesonita ili plastike iznad kojih se postavljaju „veštačke kvočke“. Visina krugova treba da je oko 40 cm, a u zavisnosti od jačine grijalice formira se i veličina kruga i određuje se broj pilića koji će se naseliti.

Primjera radi, u krug prečnika 5 m može se naseliti 700 jednodnevnih pilića. U takav krug može se staviti 8-10 hranilica i dodatne tacne sa hranom, kao i 10-12 malih pojilica koje se pravilno raspoređuju tako da se uvijek između dvije hranilice nalazi jedna pojilica. Broj pojilica i hranilica zavisi isključivo od njihove veličine i potreba pilića za hranidbenim i pojidbenim prostorom. Na prostirku ispod hranilica i pojilica se postavlja rebrasti papir koji pokriva najmanje 25% površine kruga.Gustina naseljenosti u početku može biti i 40-50 pilića/m2.U ovakav krug mogu se staviti 1-2 grijača u zavisnosti od njihove jačine.

Ako se primjenjuje grijanje cijelog prostora, grije se samo jedna trećina objekta u koju se grupišu svi pilići, a zatim se sa porastom pilića, pregrada pomjera tako što se za nedelju dana pilići prošire na 2/3 objekta, a poslije 14 dana na cijeli objekat.

Ljeti grijanje treba uključiti najkasnije 24 sata, a zimi i 36 sati  preuseljenja pilića, kako bi se postigla optimalna temperatura od 32 stepena celzijusa u visini od 20cm od poda.
Za kontrolu temperature na visini od 20cm postavite termometre kako bi ste uvek imali pregled temperature u zoni pilića.

Ventilacija i kvalitet vazduha

Ventilacija utiče na kvalitet vazduha, temperaturu i relativnu vlagu. Jedino se pravilnom ventilacijom mogu odstraniti štetni gasovi iz objekta i regulisati optimalan odon temperature i vlažnosti vazduha. Sa lošom ventilacijom konverzija hrane, prirast tjelesne mase i zdravstveno stanje pilića će biti slabiji, a gubici će se povećati.

U početku je vazduh u objektu suh, pa treba voditi računa da relativna vlažnost vazduha ne padne ispod 50%. U tom slučaju vazduh će biti suh i prašnjav, a pilići mogu dehidrirati. Zbog toga još prvog dana moramo uključiti minimalnu ventilaciju. Jedna od najčešćih grešaka koje proizvođači čine je upravo zatvaranje svih otvora za ulaz vazduha kako bi se sačuvala visoka temperatura. Na taj način pilićima se uskraćuje dovod svežeg vazduha, nivo kiseonika se smanjuje, a zagušljiv i suv vazduh negativno utiču na respiratorni sistem pilića. Oni su tromi, ne kreću se dovoljno i slabije jedu. Visoka količina amonijaka u objektu može da smanji prirast pilića u prvoj nedelji i do 20%. Nivo amonijaka u objektu mora se držati spod 10 ppm.

Zbog odstranjivanja štetnih gasovai uvođenja svežeg vazduha potrebno je uključiti minimalnu ventilaciju koja podrazumeva otvaranje ulaznih otvora za vazduh i njihovo usmjeravanje ISKLJUČIVO prema gore – odnosno prema plafonu. Proračuni parametara za minimalnu ventilaciju nalaze se u svim priručnicima za odgoj pilića.
U svakom slučaju, u prvim danima brzina kretanja vazduha treba da je oko 0,1 m/s a ne smije biti veća od 0,3 m/s.

U kasnijim sedmicama tova, problem postaje upravo obrnut- a to je velika vlažnost vazduha u objektu. U međuvremenu su pilići postali stariji, krupniji, više vlage odaju disanjem, prostirka postaje vlažna od izmeta i mokraće, često i od prolivanja vode iz pojilica. Sve se to odražava na loše uslove ambijenta. Potrebno je znati da su temperatura i vlažnost vazduha dva ambijentalna parametra koji su veoma tijesno povezani.

Nema komentara:

Objavi komentar