U našim najvažnijim proizvodnim rejonima cvijetni pupoljci trešnje počinju da se formiraju krajem juna i tokom jula, a njihov intenzivni razvoj se nastavlja do početka oktobra u godini koja prethodi cvjetanju.
Trešnja obično cvjeta krajem marta do sredine aprila.Sone trešnje prema vremenu cvjetanja se dijele na: ranocvjetne (na primjer primavera),srednjecvjetne (lionska rana) i poznocvjetne (lambert).Međutim,ako je vrijeme pred cvjetanja i za vrijeme cvjetanje suho i toplo, cvjetanje je bumo i traje svega 4 do 5 dana.Sve sorte su samobesplodne (autosterilne) i medubesplodne (intersterilne).Zato pri raspoređivanju sorata oprašivača pri podizanju zasada treba posvetiti punu pažnju. Da bi se obezbijedilo uredno i obilno plodonošenje, treba gajiti više sorti koje ne pripadaju jednoj već dvoma ili trima grupama. U novije vrijeme stvorena je sorta trešnje koja je samooplodna (stela).Period razvitka plodova (od cvjetanja do sazrijevanja) traje od 28-70 dana, što zavisi od sorte.
Sazrijevanje sorti od najranijih do najkasnijih razlikuje se za oko 45 dana.Trešnju oprašuju isključive insekti (85% medonosne pčele). Pošto su plodovi trešnje relativno sitni ( 3-7 g ) za postizanje prinosa od najmanje dva vagona po hektaru potrebno je da se opraši i oplodi bar 20-30% cvjetova. Za ovakvo oprašivanje potrebno je da se za svaki hektar trešanja ili višanja obezbijedi 4 -5 košnica.Sve sorte trešanja su samobesplodne jer se sopstvenim polenom ne mogu oplodili.Da bi se obezbijedila rodnost, potrebno je gajiti najmanje dvije sorte zajedno. Kod sorata trešanja je izražena i medubesplodnost (interinkompatibilnost) grupe sorata pa je neophodno gajiti više sorti koje ne pripadaju medubesplodnoj grupi.
Prema mnogobrojnim ispitivanjima koja su vršena u SAD. Engleskoj, Švajcarskoj,Rusiji, Njemačkoj, kod nas i u drugim zemljama svijeta, utvrđeno je da su sve sorte trešnje samobesplodne (stranooplodne), te se nijedna sorta ne može oploditi svojim sopstvenim polenom. Da bi se obezbijedila obilna i redovna proizvodnja kod trešnje, ne smiju se podizati jednosortni zasadi, već najmanje tri ili više sorti. Međutim, kod trešanja je vrlo čest slučaj da se pojedine sorte međusobno ne mogu oplođavati. Ta se pojava naziva interscerilnost ili medubesplodnost(interkompatihilnost).Od svih voćnih vrsta medusobnost je najviše izražena u sorti trešanja.Prvu interinkompatibilnu grupu sorti trešanja otkrio je Gardner još 1913. godine, a kasnije je otkriveno još nekoliko grupa.
Ako je trešnja od trešnje udaljena cca 100 metara, da li je međusobno oprašivanje moguće ili je vrlo otežano ? Molim odgovor. Hvala.
OdgovoriIzbrišimoze sigurno, pozdrav VUK.
OdgovoriIzbrišiHvala lijepa, VUČE!
IzbrišiPozdrav, Velimir