petak, 16. prosinca 2016.

Bolesti jabuke(čađava krastavost)

Krastavost je jedna od najopasnijih bolesti jabuke. Napada list, plod i cvijet. Simptomi na listu su u vidu maslinastih mrlja (pjega).

Pri jačem napadu mlado lišće otpada i nastaje defolijacija (opadanje lišća). Kod kasnih zaraza na listu se javljaju maslinaste pjege koje su jasno oivičene od zdravog dijela lista. U okviru pjega tkivo izumire, poprima crnu boju i suši se.Zaraženi cvjetovi potamne i otpadaju.Plodovi mogu biti zaraženi od zametanja pa do berbe.Najosjetljiviji su mladi plodovi, na njima se javljaju pjege plavkasto-zelene koje kasnije postaju smeđe.Ako zaraženi plodovi ne otpadnu, oni se deformišu i često pucaju. Kod starijih plodova pjege su kružnog oblika ispod kojih se stvara plutasto tkivo koje izgleda kao smeđe kraste.Parazitska gljiva čađave krastavosti prezimljava u, zaraženom, otpalom lišću.

Nakon prvih kiša iz plodnih tijela se oslobađaju spore koje obavljaju primarnu zarazu.

Iz plodnih tijela spore se oslobađaju u dužem vremenskom periodu tako da se infekcije mogu ostvariti kroz čitavo vrijeme oslobađanja spora i do kraja vegetacije ostvariti zarazu na plodovima i lišću jabuka.Suzbijanje. Sakupljanje i uništavanje otpalog lišća na malim plantažama doprinosi smanjenju zaraze. Također ispod okolnih stabala jabuke treba sakupiti i uništiti zaraženo lišće jer je to osnovni izvor infekcije za zaraze u idućoj godini.Kako primarne infekcije počinju u fazi zelenog pupoljka i traju do juna suzbijanje treba započeti prije izbacivanja spora odnosno ostvarivanja infekcije. Sprječavanje ostvarivanja primarne infekcije je najsigurniji način zaštite od čađave krastavosti. Bolest se suzbija tako što se zasad jabuke prska u određenom roku, a što zavisi od fungicida kojim se tretira. U praksi uobičajeni raspored i rokovi prskanja je slijedeći:

> Plavo ili zimsko prskanje, izvodi se u fazi mirovanja ili bubrenja pupoljaka do pojave cvjetnog pupoljka "roza" pupoljak, sa fungicidima na bazi bakra ili kombinacije bakra i mineralnih ulja (Plavo i Crveno ulje);

> Prskanje do cvjetanja sa organskim fungicidima, preventivnim ili sistemičnim ili kombinacijom preventivnih i sistemičnih. Samo izuzetno,ako zbog dugotrajne kiše i hladnog vremena cvjetanje duže traje može se vršiti prskanje u cvjetanju sa istim preparatima. Po pravilu sa preventivnim fungicidima prskanje se vrši češće u razmacima 3-8 dana zavisno od kiše i brzine porasta mladica, dok se sistemičnim fungicidima prskanje može započeti do 3 dana nakon ostvarene infekcije i duže djeluju.

> Poslije cvjetanja, zavisno od kiše, treba obaviti do 4 prskanja, a za kasne sorte treba obaviti još 1-2 prskanja u jesen. Prednost se daje sistemičnim fungicidima neposredno nakon cvjetanja do formiranja ploda veličine oraha jer istovremeno suzbijaju i druge bolesti (pepelnicu).

Nema komentara:

Objavi komentar