Na krompiru živi više vrsta lisnih ušiju koje se hrane sokovima lišča.Usnenim aparatom lisne uši prenose viroze, opasna oboljenja krompira,što im daje posebno značenje kao štetočina.
Lisne uši su veličine 2-3 mm, najčešće su žute ili zelene boje, ali mogu biti i smeđe, sive, crne, i crvene. Usneni aparat udešen je za bodenje i sisanje, a noge za hodanje. Imaju dva para krila, a kod iste vrste postoje krilate i beskrilate forme koje se generacijski smjenjuju. U odnosu na razvoj, lisne uši imaju nepotpun preobražaj.Lisne uši napadaju prvenstveno mlade sočne dijelove iz kojih sišu sokove. Većina ih ima Ijetrije i zimske domaćine što znači da u toku godine mijenjaju biljke hraniteljke. Primami ili zimski domaćini su drvenaste biljke na kojima prezimljuju u obliku jaja iz kojih se razvijaju prve proljetne generacije. Odatle krilati oblici sele na ljetnje ili sekundarne
domaćine kao krompir i druge zeljaste biljke koje napuštaju ujesen radi prezimljenja na drvenastim biljkama. Ovakav ciklus života imaju npr.breskvina zelena uš (Myzodes persicae Sulz.) i bobova ili repina crna uš(Aphis fabae Scop.) koje su kod nas najšire rasprostranjene na krompiru.
Na krompir lisne uši počinju da doseljavaju obično od konca maja, a najmasovnije su tokom juna i jula.
Prva pojava ušiju može se najjednostavnije ustanoviti pomoću Merikovih posuda.Za većinu vrsta najpovoljniji uslovi su temperatura između 20-28°C uz relativnu vlažnost vazduha iznad 60%. U sušnom periodu slabije se hrane,pa im opada plodnost, zbog čega je u proljeće njihova brojnost veća nego tokom ljeta. Prirodni neprijatelji lisnih ušiju su bube mare, larve muha lepršaljki, grabljive stjenice i razne osice, koje ih koriste za hranu.Lisne uši ubodima pri ishrani ubacuju u lisno tkivo fermente koji izazivaju razne deformacije kao što su: kovrčavost, uvijenost rubova i zadebljanje lišća. Tamna, čađava, boja lišća takođe je simptom oštećenja od lisnih ušiju, a posljedica je razvoja gljivica čađavica na slatkoj tečnosti koju uši izlučuju (medna rosa).
Nema komentara:
Objavi komentar