Mak je kultura sjeverne hemisfere zemljine lopte i proširen veoma je raširen u tom predjelu.
U ovu zonu spada veći deo zemalja Azije i Evrope sa ummerenom i suptropskom klimom. Pri tome,opijumski mak kao toploljubivija i svetloljubivija biljka, zahvata uži areal i rasprostire se u južnijim oblastima dok uljani mak ide i do krajnjih sjevernih granica geografskog rasprostranjenja maka. Opijumski mak zahvata pojas koji se u Mandžuriji proteže do 48° kao najsjevernije granice. Prema B. Roganoviću, u našoj zemlji opijumski mak najsjevernije ide do 42°15' sjeverne širine (kod Kumanova) i to je istovremeno severozapad i granica evropske i svjetske kulture ove biljke za dobijanje opijuma.U Bugarskoj se širi do 43°, a u Turskoj do 45° s.š. Prema Ilinskijevoj i Josifovoj, sadržina pojedinih vrsta alkaloida kako u opijumu tako i u suhim čahurama mijenja se u zavisnosti od geografske širine i da se sa kretanjem opijumskog maka sa juga ka sjeveru, smanjuje najvažniji alkaloid maka morfijum.
U zavisnosti od klimatskih uslova mak u jednim rejonima bolje uspijeva kao ozima, a u drugim kao jara kultura.
Ozima kultura je ograničena samo u rejonima sa umjerenom i blagom zimom, koji omogućava dobro prezimljavanje usijeva.U prvom dijelu vegetacije, od sjetve do početka cvjetanja, mak traži više vlage, a manje toplote, dok u drugom dijelu od početka cvjetanja do sazrijevanja traži više toplote i svjetlosti, a manje vlage.Za ozimu kulturu maka potrebna je suma temperatura od oko 2600—2700°C, dok za jaru kulturu oko 2050—2100°C za period mart—juli. Prema fenofazama, za jesenji mak u uslovima Makedonije, potrebne su sljedeće sume temperatura: od setve do nicanja, za 14 dana,182°C, od nicanja do porasta u stablo za 175 dana, 1172°C, od porasta u stablo do cvjetanja, za 24 dana, 387°C i od cvjetanja do sazrijevanja,za 41 dan 838°C ili ukupno 2579°C za 253 dana.
Minimalna temperatura za klijanje makovog sjemena iznosi 2—3°C, a optimalna oko 20°C.
Za jari mak, sume temperatura po fenofazama, prema ispitivanjim a izvršenim u Mađarskoj,iznose: od sjetve do nicanja za 22 dana 155°C, od nicanja do porasta u stablo za 45 dana 571 °C, od porasta u stablo do cvjetanja za 31 dan 574°C i od cvjetanja do sazrijevanja za 36 dana 766°C ili ukupno 2066°C za 134 dana.Mak je vrlo osjetljiv na niske temperature,naročito za vrijeme nicanja. Na temperaturi od 1—2° mlade biljke ne rastu, a na —6 do —7° potpuno izmrzavaju. Kada formira lisnu rozetu njegova otpornost se povećava i može izdržati za kratko vrijeme i do —20°C, a pod sniježnim pokrivačem i duže. Za jesenji mak opasne su hladne bezsniježne zime i česta temperaturna kolebanja.
Nema komentara:
Objavi komentar