četvrtak, 8. prosinca 2016.

Načini održavanja zemljišta u voćnjaku

Održavanje zemljišta u voćnim zasadimo predstavlja sistem agrotehničkih mjera koje se izvode u cilju povećanja prinosa i poboljšanja kvaliteta plodova.

U rodnim zasadima skoro cijeli površinski sloj zemljišta je prožet žilama korjenovog sistema voćaka, pa je potrebno da se zemljište stalno održava u obrađenom stanju. Na ovaj način se čuva zemljišna vlaga, poboljšava vazdušni i toplotni režim zemljišta, uništavaju korovske biljke, intenzivira rad zemljišnih mikroorganizama,indirektno smanjuje intenzitet napada prouzrokovača biljnih bolesti i štetočina,smanjuje opasnost od proljetnih mrazeva, povećava iskorišćavanje hranljivih elemenata i izbegava upotreba herbicida.Održavanje zemljišta u voćnjacima ima zadatak da na najbolji način djeluje prvenstveno na fizičke osobine zemljišnog sloja u kome se razvijaju žile voćaka,Iaako ih vodni, vazdušni i toplotni režimi održavali u što boljem stanju, a posredno da deluje na biohemijske i biološke osobine obradivog sloja.

Sljedeći važan zadatak je da obezbijedi trajno održavanje plodnosti i vlažnosti zemljišta.

Naročito je važno da se olakša aeracija (provelravanje) i izbegne zbijanje zemljišta.Ukoliko je zemljište po prirodi lošije, utoliko je obrada nužnija i njen značaj veći.Pravilnom obradom se najpovoljnije reguliše odnos kiseonika (O) i ugljen-dioksida (CO>).Dovoljne količine kiseonika neophodne su ne samo za disanje korjena nego i za aktivnost mikoorganizma u zemljištu, kao izvanredno važnih Činilaca plodnosti zemljišta. Veće količine C 0 2 koje se nagomilavaju na račun kiseonika djeluju štetno na korjen voćaka. Obnavljanje vazduha u zemljištu uslovljeno je povećanjem broja kapilarnih pora, što se ne može zamisliti bez obrade. Smatra se da za dobro uspijevanje voćaka odnos vazdušnog i vodnog kapaciteta treba da je 1:9; to znači da najmanje 10% zemljišnih pora treba da ispunjava vazduh.

Od vazdušnog i vodnog režima zavisi i toplotni režim zemljišta, što se opet reguliše obradom.

Obrađena rastresita zemljišta imaju manja temperaturna kolebanja u toku dana i noći, nego neobrađena, teška i zbijena zemljišta.Voda je presudan činilac za uspijevanje voćaka i neophodan sastavni dio tkiva voćaka. Svi osnovni fiziološki procesi (ishrana preko korjena. stvaranje organske materije u lišću i transformacija ugljenih hidrata) mogu se odvijati samo u prisustvu dovoljnih količina vode. Obradom zemljišta se obezbjeduje sitnogruđvasta struktura zemljišta koje može da primi veću količinu voće u toku jeseni i zime i da je sačuva do ljeta. kada je najpotrebnija.Zemljište u voćnjaku može se održavati u stanje ledine ili jalovog ugara,može se zasliniti (mulčirati). a mogu se gajiti biljke za zelenišno đubrenje i uzrodice, kao i da se štiti od korova korišćenjem herbicida.

Nema komentara:

Objavi komentar