Glavni proizvodi goveda su mlijeko i meso. Oni su namirnice za ishranu ljudi i sirovine za prehrambenu industriju. Od mlijeka ili njegovih sastojaka proizvodi se oko 70 različitih proizvoda. U stadima krava mliječnog tipa pored mlijeka proizvode se i veće količine goveđeg mesa koje potiče od proizvedenog podmlatka (telad ili junad) koji se neće koristiti za obnovu osnovnog stada (zamjenu izlučenih krava) i izlučenih goveda.
Povećanje proizvodnje mlijeka po kravi utiče na njihovo smanjenje u stadu.
U tom slučaju proizvede se više hrane za tov goveda odnosno proizvodnju mesa. Negativni efekat smanjenja broja krava u stadu ogleda se u manjem broju podmlatka koji bi se mogao iskoristiti za tov. U svijetu se uočava tendencija, ne samo smanjenja broja krava već i gazdinstava za proizvodnju mlijeka ali se povećava broj grla u stadu i nivo mliječnosti. Zahtjevi potrošača utiču na određivanje vrijednosti mlijeka ne samo na osnovu sadržaja mliječne masti nego i proteina.U Evropi se gaje u većem broju goveda kombinovanih proizvodnih. sposobnosti kako bi se podmirile potrebe u proizvodnji mlijeka i mesa.Od goveda se dobije niz sporednih proizvoda: koža, dlaka, papci, rogovi, crijeva ifd. Koža je vrijedna sirovina u kožarskoj industriji.
Kvalitet kože zavisi od rase, pola, uzrasta, uslova držanja, klimatskih činilaca, ishrane i drugog.
U svijetu ali i kod nas goveda se još uvek koriste za rad (vuča, transport, poljoprivredni radovi) u nerazvijenim i teško pristupačnim područjima. Goveda proizvedu velike količine stajnjaka. Čvrsti stajnjak je mješavina fecesa (izmeta), mokraće i prostirke. Tečni stajnjak se sastoji od fecesa, mokraće i otpadne vode.Čvrsti stajnjak sadrži 75% vode i 25% suhe materije (0,6% N, 0,3% P205 i 0,7% K20). Količina stajnjaka zavisi od mase grla odnosno kategorije, strukture obroka, količine vode, načina držanja i drugog. Prema nekim podacima jedno uslovno grlo dnevno proizvede 36 kg a godišnje 110-120 me stajnjaka. Drugi podaci pokazuju da goveče od 18-25 kg konzumirane suhe materije izluči fecesom i mokraćom 6,8-- 9,5 kg suve materije ili 34-57 kg vlažnog fecesa i 23-32 kg mokraće. Dnevne količine feeeca i urina mogu se iskazati u procentima od tjelesne mase grla. Uzima se da je to 7-8% od tjelesne mase grla i da je odnos feseca i urina krava 3:2.S obzirom na proizvodnju i potrošnju hrane u budućnosti, mijenja se potreba sve većeg korišćenja kabaste hrane sa pašnjaka i livada za ishranu preživara.
Za neke zemlje Evrope je poznato da gaje goveda odnosno proizvode mlijeko i meso korištenjem travne mase pašnjaka i livada.
Prema podacima iz literature može se proizvesti 8000 kg mleka (2x4000 kg mleka / kravi) sa kabastom hranom sa hektara pašnjaka i livada.U svijetu su se razvili različiti sistemi gajenja goveda. Na njihov razvoj su uticali prirodni činioci (klima, zemljište), tržišni (ponuda i potražnja, cijena proizvoda i ostalo), veličina gazdinstva (mala, srednja i velika), genetski potencijal grla (specijalizo- vane i kombinovane rase) i radna snaga (prema brojnosti i kvalifikaciji).Može se govoriti o ekstenzivnoj i intenzivnoj govedarskoj proizvodnji.Sistemi ekstenzivne govedarske proizvodnje zavise prije svega od prirodnih usiova. Postoji nekoliko varijanti ekstenzivnog sistema gajenja goveda na pašnjačkim prostranstvima. Razlika između njih je u tome da se gaje primitivne, autohtone rase koje se oplemenjuju ili plemenite.Intenzivna govedarska proizvodnja je razvijena u područjima sa intenzivnom poljoprivrednom proizvodnjom (zemlje Europe i Sjeverne Amerike). Na gazdinstvima se gaje visokoproizvodne rase za proizvodnju mlijeka, mesa ili kombinovanih sposobnosti. Izdvajaju se dvije grupe odnosno sistemi za intenzivnu proizvodnju mlijeka i sistemi za intenzivnu proizvodnju mesa.
Nema komentara:
Objavi komentar