Tov ćurića može se intenzivno obavljati do uzrasta od 13 do 16 sedmica (tzv. proizvodnja brojlera), što se danas uglavnom najviše i koristi u proizvodnji ćurećeg mesa.
Ukoliko ćurići nisu iskorišteni za klanje oko 3,5 mjeseca, u zavisnosti od proizvodnog plana, tov ćurića se može produžiti na dva načina. Pošto su ćurići poslije bobanja veoma otporni, mogu se toviti intenzivno u zatvorenim prostorijama, ili poluintenzivno uz korištenje travnih površina.
Tov ćurića može da traje 5-6 mjeseci, kada, u zavisnosti od rase, tj. hibrida, mogu da dostignu 6-9 kg žive mase, pa i više.
Odrasle, selekcijom škartirane ili za nošenje iskorištene ćurke i prekobrojni ćurani dostavljaju se u tovilište i u zavisnosti od hibrida i stepena utovljenosti, mogu da dostignu težine od 8 do 30, pa i više kilograma. Tržište, bar za sada, više cijeni mladu utovljenu ćurku, tj. brojlera težine 4 – 6 kg.
Priprema za prijem ćurića
Prije prijema ćurića, objekat treba da se zagrije do potrebne temperature (oko 36ºC ispod vještačke kvočke na nivou prostirke i oko 23ºC u objektu). Ako se objekat grije termogenima, onda temperatura u objektu treba da bude oko 36ºC. Oko 12 sati prije prijema ćurića pojilice treba napuniti vodom, a u tacne u tankom sloju staviti smješu hrane.
Prijem jednodnevnih pilića
Ćurići se dovoze do tovilišta specijalnim vozilom upakovani u kartonske kutije oko 80 grla u kutiji, tj. u 4 pregrade po 20 ćurića. Kutije se prvo raspoređuju sa spoljne strane kružnih ograda. Zatim se provjerava temperatura ispod vještačke kvočke i ako je odgovarajuća ćurići se vade iz kutija i stavljaju ispod kvočke. Treba nastojati da što prije počnu da uzimaju hranu i vodu.
Posebnu pažnju treba obratiti na slabije ćuriće, koji se obično nalaze pored kružnih pregrada i ne pokazuju želju da uzimaju hranu i vodu.
Svako takvo grlo treba uhvatiti i zamočiti mu kljun u vodu i hranu i posle toga kontrolisati da li je nastavilo samo da ih uzima. U protivnom, slabi ćurići kunjaju 2-3 dana i uginu uslijed gladi i iznemoglosti. U ovom uzrastu ćurići slabo vide, pa je neophodno ispod vještačke kvočke postaviti sijalicu 80 do 100W.
Postupak sa ćurićima do 14 dana
Svakodnevno se provjerava temperatura ispod grijača i u objektu, zatim se prati stanje ćurića, kao i ispravnost i čistoća pojilica, hranilica i prostirke. Četvrtog dana se povećava površina kružnog prostora, tako što se ograda od lesonita širi, ili se dva kruga spajaju u jednu veću elisu. Počinje se sa korištenjem visećih hranilica i pojilica. Uklanjaju se sijalice ispod vještačkih kvočki, jer su ćurići u ovom periodu naučili da uzimaju hranu i vodu.
Sedmoga dana se uklanjaju tacne za ishranu i pojilice, a podizanjem vještačkih kvočki smanjuje se tamperatura za oko 3 stepena svake sljedeće sedmice.
U uzrastu od 10 do 14 dana ako je neophodno ćurići se obeskljunjuju (uz pomoć električnog aparata skraćuje im se gornji dio kljuna na 2 – 3 mm ispred nosnih otvora). Dva dana prije i dva dana poslije sječenja kljunova, u hranu i vodu za piće treba dodavati vitamin B kompleksa i K vitamin radi ublažavanja stresa. Zatim se ukljanjaju ograde od lesonita i provjerava stanje ventilacije. Nakon završenog sječenja kljunova, u toku naredna 3 dana treba povećavati nivo hrane u hranilicama.
Postupak sa ćurićima od 2. do 14. sedmice
U tovilištu pored uobičajenih svakodnevnih poslova, u ovom periodu treba obaviti i sljedeće poslove: od četvrte sedmice početi sa korištenjem druge smješe, a sa 5 sedmica eventualno prekinuti grijanje. Već sa 8 sedmica koristi se treća smješa, a sijalice se očiste od prašine. Sa navršenih 10 sedmica počinje se sa korištenjem 4. smješe
Ishrana ćurića
Za ishranu ćurića u tovu prvih dana potrebne su male plastične tacne, oko 156 za objekat kapaciteta 6,5 hiljada grla. Poslije nedjelju dana ćurići se hrane iz visećih automatskih cilindričnih hranilica, u koje se hrana doprema cijevnim konvejerom iz koša za prijem hrane smještenog u predprostoriju. Do tovilišta se doprema u rasutom stanju posebnim vozilom iz kojeg se mehanizovano prebacuje u silos na čelu ili pored objekta. Iz silosa se pomoću izuzimača hrana po potrebi doprema do koša za prijem hrane, a kasnije cijevnim konvejerom odavde do visećih hranilica.
Sve smješe se koriste u obliku peleta odgovarajuće veličine i daju se ćurićima u tovu po volji.
Preporučuje se da se jedanput nedjeljno pospe po hrani oko 1 kg sitno mljevenog granita na 100 grla. Sastav smješe za ishranu ćurića je isti do 12. nedjelje tova kao i za priplodne ćuriće do 12 nedelje uzrasta.
Za ćuriće koji završavaju tov u kasno ljeto i ranu jesen preporučuje se da u kasnijim fazama tova dobiju smješu sa nešto većim procentom proteina.
Napajanje
Za napajanje ćurića mora se obezbijediti čista i hemijski i bakteriološki ispravna voda. Temperatura vode kojom se napajaju prvi put ćurići mora biti oko 18ºC. U tovilištu sa oko 6,5 hiljada grla za napajanje ćurića prvih dana potrebno je 156 pojilica sifonskog tipa, kapaciteta oko 5 litara.
Za odraslije ćuriće koriste se automatske viseće plastične pojilice zvonastog oblika, oko 60 u tovilištu.
Obično se pojilice za živinu postavljaju u dva reda, kako bi bile što pristupačnije ćurićima. Potrošnja vode po grlu u 13-onedjeljnom uzrastu iznosi oko 17 litara da se približno još toliko vode potroši za pranje objekta, opreme i ostalog pribora, tako da ukupna potrošnja vode iznosi oko 34 litra po grlu.
Isporuka utovljenih ćurića
Utovljeni ćurići treba da se isporuče klanici odmah po završetku tova, jer svako odlaganje izaziva gubitke. Hvatanje i utovar ćurića treba obaviti u polumraku, ili pri plavoj svjetlosti, ali veoma pažljivo jer su ćurići podložni ozljedama (modrice, ogrebotine, prelomi kostiju). Ćuriće treba ravnomjerno rasporediti po površini plastičnih kaveza.
Broj grla u kavezu se obično kreće od 5 do 6.
Kavezi na kamionu treba da su čvrsto i pravilno složeni, kako bi se izbjeglo pomjeranje i lom kaveza prilikom prevoza. Od tovilišta do klanice ćurići treba da stignu što prije, jer duže trajanje prevoza izaziva kalo, a može doći i do većeg mortaliteta. Za vrijeme visokih temperatura treba izbjegavati prevoz utovljenih ćurića. Otpremom ćurića na klanje proizvodni ciklus je završen.