srijeda, 6. rujna 2017.

Kako njegovati vinograd u prvoj godini?

Njega vinograda u 1. godini obuhvaća sljedeće radove: Pljevljenje nepotrebnih mladica, vezanje mladica, obrada tla, vršikanje izraslih mladice te zaštitu protiv bolesti i štetnika. 

PLJEVLJENJE MLADICA  
                                         
Pri pljevljenju mladica potrebno je odstraniti nepotrebne mladice, jer su konkurencija korisnim mladicama. Pri pljevljenju se ostavljaju samo 2 najbolje mladice oslobođenje od kunkurenata, koje će najbolje rasti tijekom vegetacije. Ostavljaju se radi stvaranja veće količine asimilata te radi smanjenja rizika od mogućeg stradavanja mladice. 

VEZANJE  MLADICA 

Prvo vezanje mladica potrebno je obaviti kad su mladice 25 – 30cm duljine, a kasnije se vežu prema potrebi odnosno na svakih 20-25cm naknadnog porasta. Mladice se vežu plastičnim vezivom,likom ili špagom. 

OBRADA TLA  

Obrada tla je postupak ulaska u tlo, rahljenja i usitnjavanja  pomoću raznih priključaka na traktoru. Cilj obrade tla u vinogradu je postizanje što bolje strukture tla, sprečavanje prekomjerne transpiracije te uništavanje korova.  Obradom tla ujedno se potiče bolji porast mladice, lakši i bolji razvoj korijena te razvoj mikroorganizama. 

OBRADA TLA OKOPAVANJEM 

Obrada tla okopavanjem izvodi se oštrom motikom pazeći da se ne posiječe ili ošteti trs. Dubina okopavanja ovisi o tipu tla. Tijekom okopavanja uklanjaju se korovi. Tijekom prve dvije godine potrebna su 2-3 okopavanja. 

UKLANJANJE BRANDUSA 

Površinsko korijenje (brandusi) potrebno je odstraniti jer su konkurencija glavnom korijenu. Ukoliko preuzmu ulogu glavnog korijena mogu uzrokovati propadanje tla.

VRŠIKANJE MLADICA 

Kada mladice nakon sadnje dosegnu najmanje 1,2m valja prikratiti njihove vrhove. Taj se postupak zove vršikanje. Vršikanjem se privremeno obuzdava nagli porast mladica. Korisno je i za dozrijevanje ali ne stimulira porast zaperaka. 

UKLANJANJE ZAPERAKA 

Mladica koja tijekom vegetacije izraste iz ovogodišnje mladice naziva se zaperak. Biljka zaperkom nastoji stvoriti što više asimilata te sa određenom zalihom ući u stadij zimskog mirovanja. Količina stvorenih asimilata garantira dobro prezimljavanje već odrvenjele mladice koja se tada zove rozgva. Stoga je dobro na zaperku ostaviti dva početna lista a ostale odstraniti rezom ili zakidanjem. Ukoliko se na zapercima ostavepo dva lista smanjuje se mogućnost zimske pozebe pupa, te zbog povećane lisne površine omogućuje se biljci stvaranje veće količine asimilata. 

ZAŠTITA PROTIV BOLESTI I ŠTETNIKA 

U godini sadnje vinove loze zaštita se uglavnom svodi na zaštitu protiv plamenjače i pepelnice vinove loze. Vrlo rijetko je potrebno provoditi zaštitu protiv štetnika. 

GNOJIDBA VINOGRADA

Prema važnosti i potrebama loze razlikujemo: Makroelemente (N,P,K,Ca,S,H,O) te mikroelemente (Fe,B,Mg,Mn,Zn,Cu,Mo). Gnojidbom se popravlja: Kemijska svojstva tla, mikrobiološka aktivnost, vodozračni režim te ukupna plodnost tla. Nedostatak određenih biogenih elemenata očituje se pojavom karakterističnih znakova na lišću ili na temelju rezultata kemijske analize tla. Tijekom vegetacije makro i mikro elementi mogu se nadomjestiti tekućim gnojivima. Na jako propusnim tlima u kojima je često ispiranje hraniva preporučuje se u osnovnoj i dopunskoj gnojidbi ukupne količine potrebnih mineralnih gnojiva osobito dušična dodati u više obroka. Prema vremenu primjenje gnojiva razlikujemo osnovnu gnojidbu (obavlja se u jesen u kombinaciji sa obradom tla) te dopunsku gnojidbu ili prihranu (obavlja se u proljeće i tijekom vegetacije).

Nema komentara:

Objavi komentar