utorak, 22. kolovoza 2017.

Razni načini oranja zemljišta

Ima više načina oranja. Koji će se od njih primijeniti, zavisi od osobina zemljišta i klime, od veličine i oblika parcele, reljefa, od vrste pluga itd. 

Glavni načini oranja su: u ravnicu (ili na čunak), oranje u slogove (naoravanje i razoravanje) i figurno oranje. Površina koja se ore u ravnicu i u slogove zove se tijelo ili zagon parcele (table), a krajevi parcele na kojima se okreću traktor i plug su uvratine ili čelo parcele. Uvratine se oru poprijeko kada se završi oranje tijela parcele. Za racionalnije korištenje mašina poželjno je da je zagon duži (800 m i više). Kod kraćih zagona povećavaju se prazni hodovi i gubi se na vremenu i troškovima. Parcelu prije oranja treba razmjeriti i podijeliti na slogove da ne bi ostalo suvišnih slogova, razora i neuzoranih površina (oplazina). Odrede se širine zagona tako što se širina zahvata pluga množi sa 40-50. Tako se prazni hodovi svedu na svega 3-5% od ukupnih prohoda traktora. Slogovi se obilježavaju trasirkama, i to tako da naizmjenično dođu slogovi sa naoravanjem i razo- ravanjem. Prije početka oranja na slog i u ravnicu izoru se poprečne (čeone) brazde, koje će razdvajati zagon i uvratine. Na tim brazdama će se pri svakom prohodu počinjati i prekidati oranje, a olakšava se i ulaženje pluga u tlo na punu dubinu. Čeone brazde se oru na 1/3 dubine oranja. 

Širina uvratine na kojoj se okreće agregat (traktor sa plugom) jednaka je poluprečniku okretanja traktora + 1 metar.

Ova širina zavisi od veličine agregata traktora i pluga. Ako je plug nošeni, tada je dovoljno pet, a za vučeni 10 metara. Čeone brazde izvlače se tako da plastica pada u njivu. Kod višebrazdnih plugova čeonu brazdu izorava zadnje plužno tijelo tako što se ručicom za poprečno izravnavanje iskosi plug, pa mu samo zadnje plužno tijelo ulazi u zemljište. Za vrijeme oranja plug se u hodu spušta kada zadnji točkovi traktora izlaze iz čeone brazde. Plug se podiže kada zadnji točkovi traktora dolaze na uvratinu. Tako se cio zagon ore na istu dubinu. 

Oranje u ravnicu.

Oranje u ravnicu primjenjuje se na ravnim i nagnutim terenima plugovima obrtačima (premetnjacima, balansnim), koji imaju i lijevo i desno orijentisanu plužnu dasku. Oranje počinje na jednom kraju parcele, a završava na drugom. Kada plug izvuče jednu brazdu, na kraju parcele plužno tijelo se obrne i nastavlja da ore sjedeću, susjednu brazdu. Ovo je najbolji način oranja, najmanje je praznih hodova i najbolje je ekonomisanje vremenom i energijom traktora, a parcela ostaje relativno glatka, bez naora i razora. Ovo oranje nije najpogodnije za zemljišta sa neregulisanim vodnim režimom.

Oranje u slogove.

Oranje u slogove se koristi na ravnim terenima i nagibima, klasičnim lemešnim plugovima (ravnjacima), koji oru u jednu stranu (udesno). Potrebno je da su ivice parcele paralelne da ne bi ostalo krajeva koje je teško obraditi. Dužina parcele može biti velika i do 3 km (što je parcela duža smanjuje se broj praznih hodova). Širina sloga može biti od 30 m i više. U slogove se može orati na dva načina: naoravanjem i razoravanjem.

Oranje na grebenove.

Dvostranim plugovima ogrnjačima (sa dvije daske — od- grnjače) formiraju se grebenovi na kojima se siju kulture. Ovo se praktikuje na plitkom tlu, da bi se dobio dublji sloj za zakorjenjivanje usjeva, i na vlažnim zemljištima, da se pojača sušenje tla stvaranjem veće površine evapora- cije i cijeđenjem vode iz grebenova u jarke između njih. U aridnoj klimi, odnosno na suhim tlima usjevi se siju ili sade između grebenova, u brazde-jar- ke, u kojima se dobije više vlage cijeđenjem iz grebenova. U SAD se ova praksa zove listerovanje, jer se izvodi plugovima listerima. Primjenjuje se u suhim područjima za sjetvu kukuruza i pamuka. Na nagibima grebenovi po izohip- sama usporavaju oticanje vode, pa se tako smanjuje erozija. Grebenovi su visoki 15-30 cm, a široki 50-60 cm ;ovo je nepodesan način za dalju mehanizovanu obradu i žetvu zbog neravnina.


Nema komentara:

Objavi komentar