U mlijeko mogu dospjeti različite čestice hrane, prostirke, sa opreme i životinje (dlaka, prašina, epitel i drugo).
Rastvorljive čestice ulaze u sastav mlijeka a nerastvorljive ostaju na površini. Ove čestice sadrže različite količine mikroorganizama. U cilju izdvajanja mehaničke nečistoće primjenjuje se prečišćavanje mlijeka. Može se obaviti filtriranjem i centrifugiranjem. Pri mašinskoj muži se koriste protočni zatvoreni filtri. Prečišćavanje centrifugiranjem obavlja se u separatorima. Često se koriste kombinovani separatori za izdvajanje pavlake, standardizaciju mlijeka i homogenizaciju.
Poslije muže temperatura mlijeka je oko 35 SC i nešto niža od tjelesne toplote. Ova temperatura pogoduje razvoju mikroorganizama s obzirom da je mlijeko idealna podloga za njih.
Hlađenje mlijeka se obavlja u cilju oduzimanja toplote i usporavanja aktivnosti mikroorganizama.
U nerashlađenom mlijeku posle muže povećava se ukupan broj mikroorganizama što umanjuje njegov i kvalitet mliječnih proizvoda. Broj mikroorganizama se ne povećava do 3 odnosno 5 dana na 3-4C. Međutim, povećanje se manifestuje već poslije jednog dana na 6C. Granična vrijednost. za nastanak mana mlijeka je 106 psihotrofnih bakterija u mililitru. Prema zakonskim propisima mlijeko treba da ima nižu temperaturu od 8SC pri prijemu u mljekaru. Poželjno je da se ono ohladi i čuva na oko 42C. Navedenu temperaturu treba postići u kratkom vremenu (2 časa) poslije muže. Mlijeko se hladi u kantama (strujanjem hladnog vazduha, hladnom vodom i uranjanjem isparivača u mlijeko), pomoću hladionika i u bazenima i cisternama. Na većim gazdinstvima za proizvodnju mlijeka koriste se bazeni i cisterne. Kapacitet je različit (nekoliko hiljada litara mlijeka). Hlađenje i miješanje mlijeka se reguliše elektronskim termostatom.
Mlijeko se može hladiti pomoću vode, isparivača i različitih uređaja za hlađenje.
Pri hlađenju mlijeka sa 35 na 4C dolazi do oslobađanja toplote koja se može iskoristiti odnosno pretvoriti u toplotu koja zagrijava vodu na 55-65 C. Dobijena voda se može iskoristiti za pranje pribora i uređaja za mužu. Toplotna obrada mlijeka se obavlja u cilju sprječavanja kvarenja i čuvanja dobijenog proizvoda različito vrijeme. Razlikuju se dvije obrade mlijeka i to pasterizacija i sterilizacija. Pasterizacija se obavlja na temperaturi od 60 do 90°C pri različitom trajanju. Na nižoj temperaturi ona traje duže (60° i 30’), a na višoj kraće (75°C i 90°C - trenutno).
Sterilizacija se obavlja na 100-120°C pri trajanju 15-30’ i odgovarajućem pritisku. Sterilisano mlijeko se može duže čuvati.
Nema komentara:
Objavi komentar