Od više različitih vrsta i formi tikava, tikvice predstavljaju grupu vrsta i sorti u rodu tikava koje se uglavnom gaje kao povrće i na razne načine služe u ishrani ljudi.
Odlikuju se kratkim ili dugim vriježama, duguljastim okruglim plodovima, svjetložute do bijele boje ili svjetlozelene sa tamnim prugama,i tamnozelene.Kod nas se najviše traže bijele i svijetložute tikvice.Tikvica predstavlja dijetetsku namirnicu,bogatu šećerima, škrobom,celulozom, mineralima i vitaminima A, C i K. Sjeme sadrži veće količine ulja.Za rast i razvoj traži toplije vrijeme, jer sjeme niče na temperaturi iznad 14°C.
Ako poslije sjetve dolazi do sniženja temperature ispod 12°, sjeme može da propadne. Optimalna temperatura rasta i razvoja je od 22—28°C, uz obezbjeđenje dovoljno vlage.Kako razvija dosta listova velike asimilacione površine, to teže podnosi vazdušnu sušu i nedostatak vlage u zemljištu, iako joj korijen ide duboko preko 1 m.Glavna masa korijena je na dubini od 40—50 cm.
Zbog te osobine zahtijeva duboka, plodna zemljišta, koja nisu suviše vlažna.Na mlade biljke jači uticaj imaju jači kasni mrazevi. U slučaju da predstoje jači mrazevi, na manjim parcelama biljke treba prekriti novinama, širokim lišćem ili, u krajnjem slučaju, grudvicama zemlje.Na većim površinama sjetvu ili sadnju treba vršiti kasnije, zbog mogućnosti pojave kasnih mrazeva.
Uticaj vjetra na tikvu može biti i koristan i štetan. Hladno i vjetrovito vrijeme kako u periodu nicanja tako i u vrijeme cvatnje djeluje štetno. Nicanje kasni, a rad pčela i drugih insekata koji vrše oplodnju otežan je. Jak vjetar oštećuje biljku, povećava isparavanje. Uticaj jakih vjetrova može se ublažiti sijanjem kultura visokog rasta (kukuruz, sirak) sa one strane parcele odakle najčešće duvaju.
Kao okopavina, ostavlja zemljište u dobrom stanju, dosta čisto od korova i pogodno za uzgoj svih kultura.Najbolji pred usjevi su jednogodišnje mahunjače i travno-djetelinske smjese, zatim lucerka i sl.
Nema komentara:
Objavi komentar