srijeda, 2. ožujka 2016.

Predivni lan

Stablo visine od 60— 175 cm, razgranjava se samo u vršnom djelu.Plodova (čahura) malo (pri gustom usjevu 2—3 čahure, u prosjeku (6— 10).

Gaji se uglavnom za dobijanje vlakna.Produktivni (tehnički) dio stabla smatra se njegov dio koji počinje od mjesta položaja kotiledona do prve grane cvasti. Iz tog dijela dobija se najviše vrijednog lanenog vlakna (26—31%). Lan za vlakno se gaji u rejonima umjereno tople, vlažne i blage klime. Glavni cilj gajenja lana za vlakno je dobijanje likinih vlakana iz njegovog stabla.

Ova vlakna su smještena u parenhimskom tkivu kore stabla u vidu vlaknastih ili likinih snopića koji se sastoje iz velikog broja odvojenih ćelija,zvanih elementarna vlakanca.Ta vlakanca su zapravo ćelije sa zaoštrenim krajevima dužine od 15-40 mm.Vlakanca su čvrsto sljepljena pektinom u snopić.Snopići sjedinjeni jedan s drugim obrazuju traku tehničkog vlakna.Na poprečnom presjeku stabla lana razlikuju se:

a) pokožica ili epidermis sa kutikulom,

b) primarna kora ili kožica (sa hlorofilom),

c) sekundama kora sa snopićima likinih vlakana, 

d) kambijum, 

e) drvenasti dio, 

f) srž, 

g) šupljina.

List lana je sjedeći, prost, uzan i lancetast,na vrhu zaoštren, po površini sa slabom voštanom prevlakom. Od debljine voštane prevlake zavisi i nijansa boje lista
(zelena, sivozelena, tamnozelena, tamnoplava).

Listovi su na stablu naizmjenično poredani.Oni postupno opadaju sa približavanjem biljke zrenju.
Cvjetovi dvopolni, sastavljeni od 5 čašičnih,5 kruničnih listića plave boje, 5 prašnika, petodjelnog tučka sa 5 stubića, koji postepeno ka vrhu zadebljavaju prelazeći u žigove. 

Nema komentara:

Objavi komentar