Kupus ima izuzetan značaj u ishrani naših ljudi. Upotrebljava se u toku godine, svjež ili ukiseljen.
Sadrži u prosjeku 6—10% suhe materije, 4—6% ugljenih hidrata,1—2% bjelančevina, te 3—50 mg% C vitamina, po čemu ima izuzetan značaj u ishrani tokom zimskih mjeseci.
Glavni rejoni uzgoja kupusa u BiH su područje Semberije, Posavine,Lijevče polje te doline rijeka Bosne, Vrbasa, Drine i slični tereni.To su područja gdje se kupus gaji kao srednje kasni i kasni usjev.
Područje južne Hercegovine veoma je pogodno za uzgoj ranog i zimskog kupusa.
Kupus je kultura koja najbolje uspijeva u prohladnom i vlažnom podneblju. Optimalna temperatura za rast je 15—18°C, i na toj temperaturi sjeme klija i niče za 3—4 dana. Visoke temperature (iznad 25°C) štetno utiču na rast i razvoj glavice, naročito ako su praćene zemljišnom i vazdušnom sušom. U fazi rozete izdržava temperaturu od —3 do —5°C a neke sorte čak i —8°C.Starije biljke bolje podnose niske temperature, bez štetnih posljedica mogu izdržati od —12°C, pa i niže temperature.
Prema svjetlosti ima umjerene zahtjeve, ali ne podnosi jako zasjenjivanje,naročito u fazi presađivanja, te zavijanja i porasta glavice. S obzirom na klimatske uslove, kod nas se kupus obavezno navodnjava.Najbolje uspijeva na dubokim, plodnim i strukturnim zemljištima slabo kisele do neutralne reakcije. Za ranu proizvodnju najviše odgovaraju laka, topla, pjeskovita zemljišta, a za kasnu — teža i plodnija zemljišta koja bolje drže vlagu.
Nema komentara:
Objavi komentar