utorak, 30. kolovoza 2016.

Proizvodnja paprika u staklenicima

Proizvodnja paprike u zaštićenom prostoru u nas je redovno zastupljena, mada u srazmijerno malom obimu.

Proizvode se uglavnom sitne ljute papričice, koje se na našem tržištu zimi i s proljeća dosta traže. Gajenje sorta s krupnim plodovima paprike zasad je sporadično, mada njihova proizvodnja
ima znatno veću perspektivu.

Tražnja svježe paprike u zimsko-proljećnom periodu, kada nema dovoljno svježeg povrća,sve je veća.

 Rastuća tražnja, visoki prinosi i povoljne cijene omogućuju rentabilno gajenje ove kulture u staklenicima.Vrijeme proizvodnje. Staklenička proizvodnja paprike podešava se prema klimatskim uslovima rejona i zahtjevima tržišta.Naročito značajan činilac je tražnja. Veća tražnja svježe paprike u nas počinje tek od februara pa nadalje, tj. kada se iscrpu zalihe konzervisanog povrća.U svojstvu začina ljute papričice se troše tokom cijele zime. S obzirom na vrijeme proizvodnje i dužinu vegetacije, paprika se u staklenicima gaji kao glavni usjev.Optimalne temperature u vrijeme gajenja rasada su u direktnoj vezi sa intenzitetom svjetlosti. U toku sunčanih dana treba održavati temperaturu od 22 do 28°C, a od 18 do 20" ako je vrijeme oblačno. Noćne temperature u stakleniku treba da su niže od dnevnih za 4— 5°.Relativna vlažnost vazduha treba da je 55—60°/e. Ne smije se dozvoliti kondenzovanje vode na staklima, jer kapi povrijeđuju rasad. Vlažnost vazduha regulisati redovnim provjetravanjem.Rasad se zalijeva prema potrebi, mlakom vodom. Čestina zalijevanja i količina vode zavise od vremenskih prilika. Ne treba dozvoliti da biljke oskudjevaju vlagom, niti da budu u suvišnoj vlazi.Priprema zemljišta i đubrenja. Zemljište za papriku treba da je strukturno i bogato hranljivim materijama. Najbolja su duboka, humusna, ocjedna i topla tla neutralne ili slabo alkalne reakcije (pH = 6,5—7,5).

Čišćenje, dezinfekcija, đubrenje i priprema zemljišta za staklenički usjev paprike vrše se gotovo na isti način kao za paradajz. Naročito je značajno obilno đubrenje organskim đubrivima. Paprika iziskuje obilnu ishranu. Fosfor omogućava dobro razviće korjenovog sistema i formiranje generativnih organa,te je neophodno prisustvo dovoljnih količina ovog elementa u lako pristupačnom obliku. Kalijum utiče na aktivnije nagomilavanje ugljenih hidrata i povećava otpornost prema temperaturama. Zajedno sa fosforom ubrzava i stasavanje plodova. Pri đubrenju paprike azotom treba biti obazriv,jer višak azota izaziva preveliku bujnost, opadanje cvjetova i zametaka.

Nema komentara:

Objavi komentar