To podrazumjeva intenzivan tov mladih pilića do uzrasta 5-6 sedmica i do završne mase oko 2,5 kg. Za tov se koriste pilići teških linijskih hibrida – na našem tržištu najviše se koriste ROSS-308, COBB 500, Hubbard i drugi.
Za uspješnu brojlersku proizvodnju moraju se poštovati sljedeći principi:
- tov specijalizovanih linijskih hibrida visokog genetskog potencijala;
- primjena svih propisanih veterinarskih i zoohigijenskih mjera;
- držanje živine u savremenim objektima sa kontrolisanom mikroklimom;
- tov brojlera traje 5- 6 nedjelja;
- odmor između turnusa 2-3 nedjelje; minimum 14 dana 5,5 do 7 turnusa godišnje;
- standardna veličina objekata oko 1000 m2;
- gustina naseljenosti 33 kg žive mase /m2. Ovaj parametar uslovljen je zakonom o dobrobiti životinja
- završna tjelesna masa sa 6 nedjelja oko 2,5-2,7 kg;
- konverzija hrane 1,7 – 1,8kg hrane za kg prirasta;
- mortalitet do 5% .
Biosigurnost na farmama je osnovni preduslov za odgoj zdravog i vitalnog jata. To podrazumeva sljedeće mjere kojih se morate striktno pridržavati:
- Farma mora bude ograđena i da se na ulazne kapije postave dezo-barijere. Kolska dezo-barijera mora biti adekvatne širine i dužine, tako da se točak bar dva puta okrene u sredstvu za dezinfekciju. Dezo-barijere na ulaznoj kapiji za ljude podrazumevaju posude sa sunđerom natopljenim dezinfekcionim sredstvom, a potrebno je obezbediti i pribor za dezinfekciju ruku. Dezo barijere treba postaviti i na ulasku u svaki objekat.
- Farma stalno mora biti zaključana!
- Pristup ljudima na farmu neophodno je ograničiti i svesti na minimum. Pristup farmi smije se dozvoliti samo zaposlenima i ovlašćenim licima, koja po ulasku na farmu moraju da se presvuku ili obuku zaštitna odjela. Posebno je opasno kada na farmu dolaze lica koja su u kontaktu sa živinom – bilo da je imaju kod svoje kuće, ili da su prije posjete našoj farmi obišli i neke druge farme.
- Pravilo je da radnici koji rade na odgojnoj farmi ne gaje sopstvenu živinu na okućnici.
- Pristup životinjama na farmu je strogo zabranjen
- Ukoliko unosite opremu sa druge farme, prvo je morate dobro oprati i dezinfikovati, a zatim unijeti u farmu
- Na zemljištu oko farme ne sme biti otpadaka ili neupotrebljene opreme koji bi mogli biti stanište za štetočine
- Što prije očistite svako prosipanje hrane iz silosa ili cijevi jer prosuta hrana privlači štetočine
- Mjere dezinsekcije i deratizacije su neophodne. Glodari se moraju uništavati jer mogu prenijeti bolesti sa prethodnog jata na novouseljene piliće. Pored prenošenja bolesti glodari nanose štetu jer jedu i uništavaju hranu, tako da je njihovo uništavanje obavezan postupak na farmi. Za to treba koristiti samo dozvoljene preparate ili pozvati stručnu službu da izvrši prskanje i deratizaciju.
- Mora se poštovati princip sve unutra-sve napolje, što znači da se na jednoj farmi mogu držati samo pilići iste starosti. Manji proizvođači često izbegavaju ovo pravilo, pa se odlučuju na to da gaje piliće različite starosti – posebno ako imaju dva ili više objekata. To im omogućava kontinuiranu isporuku brojlera na tržište, ali je sa higijenskog aspekta potpuno neprihvatljivo. Praksa je pokazala da čak i ako jedan ili dva turnusa prođu bez problema – problemi će se sigurno pojaviti u nekom od narednih a štete su tada veoma velike.
- Takođe, nije preporučljivo naseljavati piliće koji su porijeklom sa različitih farmi, čak i ako su istog uzrasta. pilići različitog porijekla su različito otporni na pojedine bolesti, te ih nije dobro „mješati“.
Nema komentara:
Objavi komentar