Cilj gnojenja je poboljšanje plodnosti tla i ostvarivanje visokih prinosa.
Pred kraj zime ili u rano proljeće vrijeme je za osnovnu organsku gnojidbu, ako to već niste učinili u jesen.Kako bi se izbjegnuli nepotrebni gubici i zagađenje, što je jedno od načela organske poljoprivrede,potrebno je dodavati optimalne količine gnojiva. Dodavanjem organske materije u tlo održava se aktivnost mikroorganizama, odnosno njegova biološka plodnost što je i osnovni cilj organske proizvodnje. Na plodnom tlu bogatom hranjivim tvarima biljke dobivaju dovoljno hrane i zato su jake i zdrave i otpornije na stresove, kao što su nepovoljni vremenski uvjeti i napadi bolesti i štetnika.
Temeljna načela organske gnojidbe:
može se dodati previše, ali i premalo;
što je različitije organsko gnojivo, ugaranje tla je bolje;
teško i lako tlo imaju različite uvjete gnojidbe,
poželjno je dodavati manje količine u više navrata;
svaki vrtlar mora dobro poznavati tlo i potrebu hranjenja mikroorganizama
u njemu.
U organskoj poljoprivredi postoji više mjera koje se provode s ciljem zaštite od erozije,očuvanja strukture tla i sl., a koje istovremeno indirektno i gnoje tlo. U te mjere prvenstveno spadaju zelena gnojidba i malčiranje.Osim navedenih mjera, kao organsko gnojivo može poslužiti stajsko, govedsko, gnojivo peradi, gnojnica uz poseban način pripreme, kompost, organsko tvorničko gnojivo.
Zajedničko im je da se svi ti organski sastojci rastvaraju pod utjecajem organizama tla i transformiraju u različite organske supstance smeđe do crne boje, koja se naziva humus, a jedna je od najvažnijih komponenti za zdravo i plodno tlo.
Nema komentara:
Objavi komentar