petak, 19. kolovoza 2016.

Kako pravilno postupati sa teladi?

Oprezno ophođenje prema životinjama treba da počne od samog rođenja.

Tek otelenja telad tokom prvih dana života doživljavaju mnogo stresa. Mirno i oprezno rukovanje može da smanji, ili čak i spriječi stvaranje psihičkog stresa. Koristite peškir da obrišete i izmasirate tek otelenju telad. Ova procedura donosi nekoliko korisnih efekata: stimuliše cirkulaciju, suši dlaku a time i smanjuje gubitak toplote i stvara kontakt između teleta i čoveka. Ovaj kontakt može da se nastavi tokom hranjenja kolostrumom. 

Pomazite tele i tiho “pričajte” sa njim da bi mu smanjili urođeni strah od čovjeka.

 Ovo nastavite i tokom perioda kada se tele odvikava od sisanja. Telad koja se smiještaju u zasebne prostorije koje im onemogućavaju međusobni kontakt će se manje plašiti čoveka. Nježno ophođenje, takođe, smanjuje pojavu hroničnog stresa koji za rezultat može imati drastično smanjenje imunog sistema. Ovakvo ophođenje treba da se nastavi i kasnije, jer tele ili krava doživljavaju svaku novu situciju kao stres i strah. Sve se to može ublažiti ljudskim i opreznim ophođenjem sa životinjama. Pokušajte da stvorite rutinu ishrane i muže koja će biti ista svakoga dana. Ali, takođe, pokušajte da stvorite i konstantnost iste temperature, zvukova, kao i prisustva istih ljudi koji će da rade sa životinjama. Kada su promene neophodne, gledajte da ih ostvarite postepeno i tokom dužeg perioda, tako da telad mogu da se lakše priviknu na novonastale uslove. Iskoristite šansu da postupate sa teladima nježno na početku života, tako da kasnije kada stasaju reaguju sa manje stresa na neočekivane situacije.

Utovar i istovar teladi zahtijeva posebnu pažnju. Mlada telad nemaju iskustvo sa ponašanjem u krdu i teško se snalaze na rampama i ogradama za utovar. U ovom dobu poželjno je koristiti specijalizovana kolica za utovar teladi ili barem povodac, tako da se telad utovaraju jedno po jedno. Tipično je da telad legnu kada se transportuju, tako da bi im trebalo omogućiti dovoljno prostora za to. Poslije transporta, poželjno je dodati elektrolite u ishranu da bi se brže nadoknadila izgubljena tečnost. Elektroliti pomažu u smanjenju nivoa dehidracije, poboljšavaju unos hrane i potpomažu imuni sistem tokom i posle stresnog procesa kao sto je transport.

Ukoliko vam se neka od ovih mjera čini previše skupa ili pak mislite da vam oduzima previše vremena, sjetite se da stres prouzrokuje usporavanje razvoja teleta, što će vam kasnije zadati značajne finansijske gubitke. Takođe, nježno i strpljivo ophođenje prema teladima kasnije će vam umnogome olakšati kako rad tako i samu mužu.

Nema komentara:

Objavi komentar