Pri planiranju izgradnje kozarnika, moraju se uzeti u obzir klimatske prilike područja na kome se gradi, sezonske temperaturne oscilacije, padavine i dr.
Tako da gradnju treba planirati na suhoj, ocjeditoj i povišenoj lokaciji, s položajem prema istoku, jugoistoku ili jugu (u hladnijim zonama). Kozarnik se ne smije graditi u dolini s čestim maglama, niti na lokaciji koja je izložena čestim i jakim vjetrovima. Kozarnik mora biti topao, suh, prozračan, dobro osvijetljen, bez propuha, i mora osiguravati dovoljno prostora za životinje.
Pri odabira materijala za izgradnju objekta, obično je presudan čimbenik dostupnost,odnosno cijena. Tako da se najčešće grade od cigle, a drvo se iako je dosta dobar izbor, rijetko koristi zbog relativno visoke cijene i kraće trajnosti. Kameni i betonski zidovi nisu dobri jer su hladni. U svakom slučaju zidove je potrebno ograničiti do visine od 1,5m, a ostatak do krova se ožbuka i oboji. Potrebno je najmanje jednom godišnje okrečiti zidove.Pod u kozarniku najbolje je izvesti od nabijene zemlje, a ukoliko se kozarnik gradi na vodonepropusnom terenu tada ga je potrebno drenirati slojem šljunka.
Pod može biti i od dasaka, te kamena ili betona. S tim da kameni i betonski nisu najpovoljniji izbor, obzirom da su hladni i zadržavaju vlagu pa mogu pogodovati obolijevanju koza. Poželjno je pod prekriti slojem slame ili nekog drugoga materijala koji dobro upija vlagu, a ako je pod betonski sloj slame treba biti debljine 10 cm.
Pri planiranju visine objekta potrebno je uzeti u obzir planirani broj grla u uzgoju i klimatske prilike područja na kome će biti smješten.
Visina objekta se obično kreće od 2,25 m za hladnija područja, pa do 3,0 – 3,5 m u područjima u kojima su prosječne temperature više.Planirana podna površina kozarnika određena je planiranim brojem životinja, i osim životinja u uzgoju mora se uzeti u obzir i potrebna površina hodnika za hranjenje i izgnojavanje, prostor za mužnju (korištenje za proizvodnju mlijeka) i ostale prateće objekte.
Za odraslu kozu potrebno je planirati od 1,2–1,5 m2 podne površine, i oko 0,35 m2 za jasle. Po jaretu treba omogućiti od 0,2- 0,3m2 , a za jarca minimalno 3m2 podnog prostora.Osiguravanje dovoljne površine poda po pojedinačnom grlu je jako važno, jer prenapučenost objekta rezultira brojnim štetnim posljedicama. Naime, prevelik broj životinja brzo zagadi mikroklimu u kozarniku, a i otežano je provođenje određenih tehnoloških procesa. Teško je provoditi odbiće i posebnu njegu jaradi, a i kontrola zdravstvenog stanja te liječenje su otežani. Osim toga koze su po prirodi jako živahne životinje, pa u skučenom prostoru nemaju dovoljno prostora za kretanje, zbog čega postaju nervozne, osobito jarad.
U izgradnji kozarnika potrebno je osigurati i ispust, koji se gradi pored njegove duže strane, a površina mu treba biti minimalno jednaka površini kozarnika, a idealno bi bilo da površina ispusta bude barem dvostruko veća od površine u kozarniku.
Nema komentara:
Objavi komentar