Za intenzivne nasade rigolanje ili duboko rahljenje tla je najbolji način pripreme tla za sadnju.
Voćke se tada sade u brazdu.Kopanje jama za sadnju voćaka manje je prikladan način pripreme tla. Primjenjuje se: u starijim voćnjacima kod popune praznih mjesta, na rubovima njiva, na okućnicama ili na strmim terenima.Iskopa se jama za sadnicu.
Sadnicu se postavlja 3-5 cm daleko od kolca.Na korijen se stavlja sloj rahle zemlje debljine 5 - 8 cm koji se dobro nagazi te 20 - 30 kg zrelog stajskog gnoja. Na stajski se gnoj opet stavlja zemlja te se oko voćke oblikuje zdjelica za bolje zadržavanja vode.Dubina sadnje je kao u rasadniku, tj. spojno je mjesto barem 10 cm iznad razine tla.
Još jedna pojava na koju je bitno upozoriti prilikom podizanja zasada jeste da kod jabuke postoje sorte koje su međusobno nekompatibilne, jer je u stvaranju sorte učestvovala druga sorta. Npr.
Jonagold nastao ukrštanjem Jonatana i Golden delišesa, a još je i triploidna sorta, ne može oploditi nikog, a zlatni ne može nju jer je otac,kao i Jonatan koji je majka.Pored navedenih odnosa oprašivanja treba obratiti pažnju da se unutar sortne kompozicije (sorte u zasadu) poklope fenofaze punog cvjetanja.
Optimalnim odnosom rasporeda glavnih sorata i oprašivača smatra se 3:1:1:3 ili 4:2:2:4, ili 3:1:3:1, 4:2:4:2, to znači tri reda glavne sorte jedan oprašivača, i to pod uslovom da imaju dvije sorte koje se
međusobno mogu oprašiti.Može se i unutar reda na svako deseto stablo staviti jedan oprašivač.
Nema komentara:
Objavi komentar