Historija nas uči, a savremena nauka potvrđuje, da ruzmarin u hrani povoljno djeluje na metabolizam, posebno na žuč, pa teška i masna jela čini lakše probavljivima.
Usput otklanja i nadimanje. Zato ga gotovo svi gastronomi rado koriste i jedu.Flavoni i karnezolna kiselina te antioksidansi koje ruzmarin sadrži prirodni su konzervansi pa se primjenjuju i u pripremi slane zimnice. Vitamin C, vitamin A, piridoksi, pantotenska kiselina, folna kiselina i drugi ljekoviti sastojci svrstavaju ruzmarin na sam vrh liste bilja koje može pomoći u prevenciji i liječenju raka, naročito raka kože.
Lončanica ruzmarina na radnom stolu može dobro djelovati na poboljšanje koncentracije. Naime ruzmarin prema brojnim istraživanjima jača mentalnu budnost, olakšava disanje i osnažuje pamćenje.
Kupka od ove mirisne mediteranske biljke odlikuje se i antimikrobnim svojstvima. Par kapi eteričnog ulja ruzmarina pomiješanih sa krupnom morskom soli odličan su dodatak za kupanje. Takve kupke stimuliraju limfni sustav, jačaju izlučivanje tekućine iz organizma, jačaju izmjenu tvari u tkivima te tako ublažavaju bolove u mišićima i zglobovima.
Čaj od ruzmarina vrlo je cijenjen među potrošačima ekoloških proizvoda. Čašicu jogurta napuniti svježim grančicama ružmarina i ubaciti u tri litre proključale vode. Pustiti tri do deset minuta da kuha. U međuvremenu usitniti dvije jabuke i uz prstohvat soli prepeći ih uz dodatak meda. Pomiješati s čajem, procijedite, dodati malo limuna i ohladite.
Nema komentara:
Objavi komentar