Kukuruz se sije na dubinu od 5-7cm i najčešće je tako.
Međutim, često na ivicama parcele ili uvratinama, kako se kaže, zbog sabijenosti zemljišta, sjeme bude položeno i znatno pliće, čak nekada ostane po neko sjeme i na površini. Sve to donekle bude u redu ako nakon sjetve padne kiša, ali ako zasuši tada nastaju problemi.
Sjeme u uslovima nedovoljne vlage ne može da nabubri, klija i niče i stoji kao u vreći ili ukoliko suša nije tako drastična, sjeme upije raspoloživu vlagu, krene da bubri, nestane vlage i klica vene, znači krene i stane i to je gubitak biljke.Zbog svega toga bitno je da dubina setve ne samo u dubini parcele nego i na uvratinama bude između 5 i 7cm.
Broj biljaka po jedinici površine je najvažnija komponenta prinosa. Broj biljaka po jedinici površine rezultat je gustine setve, a nakon nicanja uobičajeno je da se kaže “sklop”.Gustinu sjetve, odnosno budući broj biljaka po jedinici površine opredeljuje rastojanje biljaka u redu, pošto se kukuruz kod nas sije na međuredni razmak od 70 cm. Gustina sjetve treba da bude primerena potencijalu godine, nivou agrotehnike, potencijalu njive i hibrida koji se sije:
- U godinama sa malo zimskih padavina i u uslovima gdje je najveća količina azotnih hranjiva u proljeće u površinskom sloju, i ukoliko je njiva slabih mogućnosti, gustinu treba umanjiti, odnosno primjeniti onu donju gustinu iz preporuke za dati hibrid.
- Ukoliko je ipak bilo puno zimskih padavina, ukoliko se azot nalazi dublje u sloju od 60-90 cm, ukoliko je njiva velikih mogućnosti, ukoliko je visok nivo agrotehnike, tada treba sijati gušće, odnosno primjeniti onu najveću preporučenu gustinu za dati hibrid.
Nema komentara:
Objavi komentar