petak, 11. kolovoza 2017.

Ovčiji proizvodi u našoj zemlji

Najveći dio naše populacije ovaca (pramenka) pripada upravo ovom tipu, odnosno trojnom smjeru proizvodnje. 

To je tradicionalno nasljeđe u ovčarstvu naše zemlje i kao takvo treba da se zadrži. Odgajivačko selekcijski program i odgajivački cilj treba da omoguće brži genetski napredak populacija gajenjem u čistoj rasi, koje, kako ćemo vidjeti, imaju dobar potencijal za to, a selekcija je upravo i najbolji put da se do željenog cilja dođe. Proizvodi ovaca ovog smjera, prije svega meso i mlijeko su odličnog kvaliteta i već poznati proizvodi poput jagnjetine i ovčijih sireva su prenijeli glas o našoj pramenki i izvan naše zemlje.

U ovčarstvu većine evropskih zemalja proizvodnja ovčijeg mesa ima prvorazredni značaj i predstavlja glavni izvor zarade farmera. U našoj zemlji situacija je ista, stim što oko 70% proizvedenog mesa čine mlada jagnjad uzrasta do 90 dana. Polazeći od te činjenice vrlo je važno poznavati najvažnije faktore od kojih zavisi količina i kvalitet proizvedenog mesa kako bi se organizovala uspješna selekcija. 

Uopšteno govoreći meso se može proizvoditi od svake ovce. 

Međutim količina, kvalitet i cijena zavise od rase odnosno populacije. Na prvom mjestu po kompleksu pokazatelja mesne produktivnosti i ekonomske efikasnosti proizvodnje ovčijeg mesa stoje specijalizovane, ranostasne mesnate rase ovaca. Istraživanja su pokazala da razvoj tkiva ovaca nema istu dinamiku tokom života i da pored toga zavisi kako od nasljednih faktora tako i od uslova gajenja a naročito ishrane. Da bi se ostvarile želje farmera za većom mesnatošću, neophodno je u selekciji ovaca napraviti razuman kompromis i gajiti životinje sa poželjnim odnosom mišićnog i koštanog tkiva u korist mesa. 

Mesnatost ovaca se prognozira i određuje putem nekoliko sljedećih pokazatelja: -Ranostasnost -Konstitucija i eksterijer -Masa tijela i prirast -Randman -Sastav i kvalitet trupa -Konverzija hrane
Na našem tržištu najtraženija je janjetina, pri čemu je masa trupa za tu namjenu između 10 i 12 kg, odnosno oko 25 kg žive vage. Prema tome, odgajivački cilj u našoj zemlji je podređen proizvodnji janjadi sa masom tijela od 25-30 kg. Navedeni proizvodni cilj je prilagođen i našoj postojećoj rasnoj strukturi. Zbog navedenih razloga test na meso mesnatih rasa trajaće do uzrasta jagnjajadi od 90 dana (30-35 kg tjelesne mase).Pored specijalizovanih populacija ovaca, za proizvodnju mesa, postoje i rase koje uz meso nešto slabijeg kvaliteta, proizvode i vunu, pa su i svrstane u tip dvojnog smjera proizvodnje. 

U našoj zemlji je najzastupljenija ovca tog tipa poznata kod nas kao virtemberška (merinolandschaf).

 Zahvaljujući svojim specifičnim fizičkim svojstvima vuna je lider u sirovinama tekstilne industrije, uprkos mnoštvu sintetičkih materijala koji se nalaze na tržištu. Među najvažnijim fizičkim svojstvima vune ubrajaju se: finoća, dužina, vijugavost, jačina, elastičnost, rastegljivost, sjaj i boja. U selekciji ovaca u ovom odgajivačkom cilju, pored osobina prinosa i kvaliteta mesa, mora se voditi računa o obraslosti tela vunom, tipu i prinosu runa, kao i kvalitetu vune.

Nema komentara:

Objavi komentar