Staklenici su izuzetno veliki potrošači energije. Zbog toga je sadašnja energetska kriza ne samo zaustavila izgradnju novih staklenika već je ozbiljno ugrozila poslovanje ranije izgrađenih objekata.
Iz tih razloga sada se u svijetu intenzivno istražuju alternativni, jeftiniji i dostupniji izvori toplote za grijanje staklenika. Drugi isto toliko značajan pravac rješavanja energetskih problema u oblasti stakleničke proizvodnje je smanjenje energetske potrošnje. Postoje mnogi načini da se to ostvari.
Lokacija.
Sa stanovništva štednje energije u nacionalnim srazmjerama veoma je važna geografska lokacija staklenika.Osnovni kriterijum za ocjenu cjelishodnosti izgradnje velikih stakleničkih objekata treba da bude mogućnost da se iskoriste jeftini ili besplatni izvori toplotne energije, u prvom redu pogodnija klima, ili dostupni termički potencijali prirodnog ili industrijskog porijekla.
Za smanjenje utroška goriva veoma je važna i mikrolokacija objekta. U tom pogledu od najvećeg je značaja izloženost jakim vjetrovima. Na vjetrovitom mjestu ne samo što se povećava gubitak toplote već se uslijed silovitih udara vjetra mogu javiti veće ili manje deformacije na konstrukciji staklenika, što smanjuje njegovu zaptivenost i još više povećava gubitak energije. U mnogim slučajevima veoma su efikasni vjetrozaštitni pojasevi i podizanje raznovrsnih ograda.
Agrotehnika.
Visoka agrotehnika omogućuje da se ostvare veći prinosi i ranije stasavanje te se tako efikasnije
valorizuje utrošena energija, tj. smanjuje se udio goriva u cijeni i koštanja proizvoda.Neki tipovi hidroponske kulture, na primer NFT sistem,omogućuju ekonomiju toplote oko 10% u odnosu na zemljišnu kulturu, jer povećavaju ranostasnost i prinos, što je,inače, preimućstvo ove tehnike.
Primjena fitohormona i vibriranje cvjetova ispoljava izuzetnon korisne učinke na ranostasnost i prinos paradajza, a l ime, indirektno, i na ekonomiju goriva.
Sorte.
Visokorodne sorte, kao i agrotehnika, u velikoj mmeri poboljšavaju stepen valorizacije utrošene energije. Od posebnog značaja je uvođenje novih sorti sa manjim potrebama za toplotom, jer se time može uštedjeti mnogo energije, pa se stoga sada tom pravcu oplemenjivanja stakleničkih sorti poklanja izuzetna pažnja.
Zaptivenost staklenika.
Stepen zaptivenosti staklenika značajno utiče na veličinu toplotne potrošnje. Naročito veliki gubici toplote nastaju kada se pokretni ventilacioni sektori na krovnim površinama, uslijed lošeg konstruktivnog rješenja ili kasnijih deformacija, ne priljubljuju uz nepokretni dio krova. Takođe je važno da se ne dopusti nadiranje spoljnog hladnog vazduha na drugim mjestima (polomljena stakla, otpali zaptivni materijal i dr.).
Automatizacija.
Uvođenje sistema automatske kontrole mikroklimatskih uslova u znatnoj mjeri utiče na energetsku
potrošnju staklenika. Sada su već razvijeni kompjuterski uređaji koji veoma precizno podešavaju temperaturni režim zavisno od drugih činilaca rastenja biljaka. Na taj način se potrošnja goriva svodi na najmanju moguću mjeru, u skladu sa stvarnim potrebama biljaka.
Staklo.
Slabe toplotne provodljivosti znatno smanjuje gubitak toplote. Kod plastenika je, takođe, veoma važno da se upotrijebi plastika s boljim termičkim svojstvima.
Nema komentara:
Objavi komentar