Oranjem se zemljište obrađuje duboko, ali grubo. Poslije njega površina je neravna, sa mnogo gruda, nedovoljno isitnjena i izmiješana.
Zato se orano zemljište mora prije sjetve ili sadnje još dopunski obraditi da bi se dobio lijepo pripremljen površinski (sjetveni) sloj. Dopunskom obradom se unose i miješaju đubriva ako se rasturaju između oranja i sjetve. Osim toga, često između oranja i sjetve prođe mnogo vremena (za proljetne usjeve obično se ore u jesen), pa se tlo slegne i zbije, niknu korovi, stvori se pokorica ili pukotina u zemlji, pa se te pojave dopunskom obradom otklone.
Površina tla prije sjetve ili sadnje treba da bude odlično pripremljena,bez gruda, sitna, rastresita i ravna. Ako je tlo neravno i grudasto, mašine po njemu teško rade (od sijačice do kombajna), sjeme zapada između gruda, gdje nema vlage za klijanje, ili ispod njih, gdje mu je otežano ili onemogućeno nicanje.Dopunska obrada treba da omogući da se sjeme može pokriti rahlom,sitnom zemljom da bi tako pokriveno imalo dovoljno vlage, da bude zaštićeno od sunca, vjetra i ptica.Dopunska ili površinska obrada ne treba da bude duboka, jer je tu ulogu već obavilo oranje. -Dopunska obrada ne mora uvijek da bude posebna mjera,jer se uz plug mogu vezati različita druga oruđa, pa se ove dvije operacije mogu uraditi odjednom.
I za mjere dopunske obrade vrijedi ono što je rečeno za oranje, tj. da ih treba izvoditi po umjereno vlažnom zemljištu. Po mokrom i suhom tlu teže se primjenjuju, kvalitet rada je lošiji, kvari se struktura tla itd.Za površinsku pripremu tla prim jenjuju se različite m jere polifazne obrade,kao što su blanjanje, tanjiranje, kultiviranje, drljanje, valjanje, kao i monofazna obrada, kao što je upotreba kombinovanih oruđa.
Nema komentara:
Objavi komentar