U cilju efikasnije ishrane i podmirivanja potreba u hranljivim materijama u većim stadima krave se mogu podijeliti u grupe.
Životinje u grupi treba da budu ujednačene kako bi obrok sličnog sastava podmirio njihove potrebe. Osnovna podjela može biti na: krave u laktaciji, zasušene krave i prvotelke. Krave u laktaciji se mogu podijeliti prema periodu laktacije u tri podgrupe. To su krave na početku (traje oko 2 meseca), sredini (traje oko 6 meseci) i kraju laktacije (traje oko 2 meseca). Podjela se može obaviti i prema nivou mliječnosti. Obroci se mogu sastavljati za svaku proizvodnu grupu. Ne samo pri slobodnom već i pri vezanom načinu držanja ishrana se može obaviti prema grupama. U tom slučaju na stajalištima (ležištima) biće jedna pored druge krave muzare (prema vremenu teljenja, mlječnosti), bremenite i zasušene.
Kriterijum za podjelu teladi u proizvodne grupe može biti vrsta hrane. Tako se mogu formirati grupe koje se napajaju punomasnim mlijekom, zamjenama za mlijeko i hrane suvom hranom.Junad u tovu se mogu podijeliti prema periodima tova na grupe u pripremnom (120- 220 kg), srednjem (220-350 kg) i završnom periodu (350-420-450 kg).Veći broj proizvodnih grupa priplodnih junica se može formirati prema uzrastu i to: 4-6, 6-9, 9-12, 12-16, 16-24 mjeseca i visokobremenite (2 mjeseca prije teljenja).
U ishrani različitih ali i istih kategorija postoje razlike u broju hranjenja u toku dana. Sledeći primjer pokazuje razlike u broju hranjenja teladi različitog uzrasta. Veoma mlada telad (3-5 dana uzrasta) napajaju se češće (4-5 puta) sa manjim količinama mlijeka (0,5-1,0 I). Poslije se smanjuje broj hranjenja a povećava količina tečne hrane (od 3x2 i na 2x3 I tečne hrane).'Do 45.odnosno 60. dana uzrasta telad se napajaju tečnom hranom a poslije toga ne moraju.
Hranjenje ostalih kategorija se obavlja najčešće 2-3 puta dnevno. Krave muzare se hrane onoliko puta koliko puta se dnevno muzu (2-3 puta). Ishrana kabastom hranom može biti po volji ali se i ona mogu davati 2-3 puta dnevno ali pri svakom hranjenju treba da ostane oko 10% od količine. Ovaj ostatak pokazuje da su goveda konzumirala kabastu hranu ad libitum (po volji). Koncentrovana hrana se može dati kravama u izmuzištu ili više puta u toku dana. Elektronske hranilice omogućavaju da krave određenu količinu koncentrata jedu više puta u toku dana, već prema ješnosti.
Tehnika hranjenja goveda zavisi od vrste hraniva i obroka, pripremljenosti hraniva, načina držanja grla, stepena mehanizacije i automatizacije radnih procesa.Tečna hrana (mlijeko, zamjene za mlijeko) daje se telad ima iz posuda ili pomoću cucli. Postoje rešenja automatskog napajanja teladi mlijekom. Suha kabasta hrana se stavlja u jasle ili na krmni sto a koncentrat u jasle ili automatske hranilice.
Raspodjela hraniva može biti ručna ili mehanizovana sa različitim stepenom automatizacije ali se transport u oba slučaja obavlja mehanizovano. Za transport i raspodjelu kabastih hraniva koriste se samoistovarne prikolice.
Nema komentara:
Objavi komentar