Matičnu populaciju ovaca čine priplodne jedinke muškog i ženskog pola nadprosječnog kvaliteta, rasa obuhvaćenih odgajivačko-selekcijskim programom.
Sve životinje u matičnoj populaciji, obuhvaćene su selekcijskim radom putem kontrole produktivnosti i ostalih postupaka za unapređenje genetske strukture, odnosno proizvodnih osobina (meso, mlijeko,vuna).Kao matično i reproduktivno proglašava se samo ono grlo ili stado koje ispunjava sve uslove predviđene zakonom o stočarstvu i odgovarajućim pravilnicima, kao i to da su vlasnici spremni da prihvate sve propisane mjere i postupke za postizanje i održavanje kvaliteta i odgajivačkih ciljeva u dotičnoj populaciji, a saglasno odgajivačko selekcijskom programu. Sadržina i način vođenja matične evidencije su takođe propisani posebnim pravilnikom resornog ministarstva.
Klasifikaciju rasa ne treba vršiti kao do sada (autohtone i plemenite) jer to nije u skladu sa svjetski prihvaćenim načinom razvrstavanja rasa. Ovim programom se predviđa podjela rasa prema odgajivačkim ciljevima, onako kako je i dato u ovom svjetskim programima. To znači da će, se rase ovaca obuhvaćene glavnim odgajivačkim programom prema proizvodnim ciljevima i metodama odgajivanja, razvrstavati na sljedeći način:
- Kombinovane rase,namjenjene proizvodnji mesa, mlijeka i vune
- Rase za proizvodnju mesa
- Rase za proizvodnju mesa i vune
Matična populacija ovaca u BiH, koja je pod patronatom države i Ministarstva za poljoprivredu,šumarstvo i vodoprivredu a pod stručnim nadzorom i koordinacijom glavne odgajivačke organizacije, kao selekcijske službe, predstavlja osnovu genetskog
unapređenja ovčarstva u zemlji.
Nema komentara:
Objavi komentar