Artišoka je višegodišnja biljka koja vodi porijeklo iz mediteranskog bazena.
Ima velike cvjetne glavice sa mesnatim sočnim cvjetištem i isto tako mesnate ovojne listove sa sočnom bazom. Na jakoj i pravoj stabljici nosi izdvojene i vrlo razvijene listove koji se upotrebljavaju u fitoterapiji.Ukorjenjuje se duboko i ispod zemlje ima izdanke ili zaperke. Gaji se kao povrće u Zapadnoj Europi i drugdje.Artišoka zahtjeva duboko, svježe zemljište koje čuva vlagu i često se navodnjava, međutim stalna vlažnost može dovesti do truljenja korjena.Rast je najoptimalniji na temperaturi od oko 18 stepeni a zimi je potrebna zaštita jer voli blage i kratke zime. Kod nas je upotreba artišoke sve popularnija.
Ti sočni dijelovi se koriste kao omiljeno povrće. Bere se kada mesnati cvjetovi počnu da se odvajaju od glavice, prvo se bere glavna cvjetna glavica na stabljici a osam dana kasnije i one lateralne manje razvijene glavice. Sadrži gorke i druge sastojke koji vraćaju apetit, pomažu varenju, djeluju kao blag diuretik, holeretik i holagog: povoljno utiču na jetru, smanjuju ureu u krvi povećavajući izbacivanje uree mokraćom, pomažu varenju masti i dr. Upotrebljava se protiv žutice, kongestija jetre, bolova u bešici, i dr. Može se uspešno gajiti i kod nas.
Recept: Artišoka sa sosom vinegret (vinaigrette)
Operite artišoku pod mlazom hladne vode, odsijecite stabljiku i kuhajte u vodi sa malo sirćeta i soli dok listovi ne omekšaju (pola sata/sat). Spremite vinegret sos tako što ćete dobro izmiješati 2,3 kašićice jakog senfa, dl sirćeta, 3,4 dl ulja soli i malo šećera. Otkidajte redom listiće odozdo prema gore.Svakim listićem zahvatite malo sosa i zubima ostružite unutrašnji, mekani jestivi deo. Tvrdi deo lista odložite.Malo pomalo doći ćete i do "srca" (donji okrugli deo, koji se jedino i konzervira) artišoke, uklonite niti, prelijte sosom i pojedite.Artišoke se mogu naći i na našim pijacama
Narodna Imena: ardečovka, artićovka, gardun, dragušica,pitoma boca, italijanski osat, ratičok.
Nema komentara:
Objavi komentar