nedjelja, 10. travnja 2016.

Borovnica(sastav,uslovi,uzgoj)

Borovnica je maleni višegodišnji grm. Neki primjerci mogu opstati i do 15 godina. 

Naraste od 10-60 cm, rijetko do 90 cm. Ima zeleni korijen, koji izbija iz rizoma. Listovi su joj od 1-3 cm dugi, ovalni ili eliptični. Listopadna je biljka, novi listovi izbijaju krajem aprila i početkom maja, a opadaju krajem septembra do oktobra.

Plodovi dozrijevaju od kraja maja  do jula, zavisno o nadmorskoj visini i položaju. Borovnica je ljekovita biljka sa ukusnim plodovima i ima svoju namjenu kako u medicini tako i u kulinarstvu. Plodovi su bogati željezom i vitaminima. Postoji više načina pripreme borovnice u ljekovite i kulinarske svrhe. 

Najčešće se koristi za spravljanje čajeva, sokova i marmelada. Ljekoviti dijelovi biljke su i listovi, plodovi i korijen, koji se sabiru prije sazrijevanja plodova i suše se na sjenovitom i zračnom mjestu. Plodovi se prikuplaju ljeti i suše se na suncu.

Medicinska upotreba borovnice je za: Insuficijenciju jetre i žuči, dijareju, dizenteriju, dijareju kod djece, aterosklerozu, probleme s cirkulacijom i dijabetes.

Preporučeno je borovnicu koristiti u svježem stanju, u količini koliko se može pojesti bez prejedanja. Svježe iscijeđen sok od borovnice je također vrlo preporučljiv.

Uzgojne američke visokorodne sorte borovnica i same su vrijedno i zdravo voće no ne mogu se niti po sadržaju vitamina, niti po utjecaju na zdravlje uspoređivati s našom domaćom borovnicom.Osim toga u intenzivnom uzgoju spomenute uvelike se koriste pesticidi,što dodatno umanjuje vrijednost njenih plodova.

Nema komentara:

Objavi komentar