Korovi se najbolje suzbijaju redovnom obradom. Na ovaj način korovska zelena masa ostaje u zemljištu povećavajući količinu humusa u zemljištu.
Primjenom herbicida i hemijskih sredstava za suzbijanje korova možemo potpuno osloboditi površinu od korova. Stalna primjena herbicida na cijeloj površini može, međutim, dovesti do poremećaja biološke ravnoteže zemljišta. Zbog toga je poželjno mehaničkom obradom uništiti korov u međurednom rastojanju, a u redu voćaka herbicidima. Pri održavanju zemljišta sve se više koriste herbicidi čija je primjena jednostavna i efikasna, a ekonomski efekat vrlo dobar. U težnji za što većom produktivnomu, povećanom upotrebom mineralnih đubriva korištenjem irigacionih sistema i poboljšanjem ostalih pomotehničkih mjera stvaraju se idealni uslovi za brzo širenje i razvoj najrasprostranjenije korovske flore u voćnjacima. Višestruka štetnost korova, sa jedne strane, i nedovoljno radne snage za borbu protiv njih, s druge sirane, još više sprečavaju intenziviranje proizvodnog procesu u voćarstvu. Zbog toga uništavanje korova predstavlja jednu od najvažnijih agrotehničkih mjera.
Suzbijanje korova u međurednom prostoru ne predstavlja posebnu teškoću i postiže se korišćenjem različitih mašina za površinsku obradu zemljišta.
Međutim, suzbijanje korova u pantljikama između voćaka u redu upotrebom oruđa za obradu dosta je teško i skupo, a u pojedinim slučajevima i praktično neizvodljivo. Zato se u posleđnje vrijeme sve veća pažnja poklanja iznalaženju mogućnosti upotrebe hemijskih sredstava u borbi protiv korova. Primena herbicida radi uništavanja korova može da se obavi u fazi klijanja i klicanja sjemena, u fazi kada se razviju nekoliko listića i u toku intenzivnog porasta korova. Herbicidi koji se primenjuju protiv korova u fazi klijanja i nicanja mogu da se deponuju plitko u zemlju ili da se razbacuju po površini. O herbicidima je potrebno da se zna način djelovanja, postojanost u zemljištu i da li se prenose kroz organe voćke. Herbicidi koji se upotrebljavaju u voćarstvu moraju biti apsolutno selektivni. ij. da potpunu uništavaju korov a da ne oštećuju voćku, da nema rezidualnog dejstva u zemljištu i da je primjena što lakša.
Prednost herbicida je u tome što oni ne uništavaju zalihe humusa.
To omogućuje zračenje zemljišta i upijanje u dublje slojeve i slabijih pađavina. Zavisno od površine herbicidi se mogu primjeniti na cijeloj površini, u trakama i samo na jednom mjestu. U voćarstvu je najčešće tretiranje herbicidima korova između redova, naročito kada se sa primjenom herbicida kombinuju i druge mjere za međuredno uništavanje korova ili kada je zbog nedovoljne selektivnosti herbicid opasno primjeniti po cijeloj površini. U zavisnosti od preparata, njegovih fizičko-hemijskih svojstva kao i ostvarenih tehničkih rješenja aplikacije, herbicidi se mogu primjenjivati prskanjem. orošavanjem, zaprašivanjem i rasturanjem grunula. Način upotrebe i koncentracija dati su u uputstvu proizvođača herbicida.
Nema komentara:
Objavi komentar