Grašak je kultura koja najbolje uspijeva u uslovima umjerene i vlažne klime. Optimalna temperatura za razvoj je oko 18°C.
Sjeme sorti sa okruglim zrnom klija na temperaturi 1—2°C, a sorti sa naboranim sjemenom na 4—6°C, dok je optimalna temperatura klijanja 18°C. Mlade biljke podnose mrazeve od —6°C do —8cC, dok starije, naročito u fazi cvjetanja, ne mogu podnijeti temperature niže od —2°C. Na niske temperature otpornije su sorte sa okruglim zrnom. Iz tih razloga, u nekim krajevima se te sorte koriste za sjetvu u jesen, te za sjetvu rano u proljeće.
Grašak loše podnosi visoke temperature, posebno u fazi cvjetanja, naročito ako su praćene niskom relativnom vlažnošću.
U tom slučaju dolazi do drastičnog smanjenja prinosa i ozbiljnog pogoršanja kvalitetnih osobina. Kvalitet mladog zrna najviše zavisi od sadržaja i odnosa šećera i škroba. U uslovima visokih temperatura dolazi do naglog zrenja, odnosno prelaska šećera u škrob, što dovodi do pogoršanja ukusa, a zrna dobijaju brašnjav ukus.
Grašak sa visokim sadržajem škroba ne može se uspješno konzervirati.
Grašak ima velike potrebe za vlagom u zemljištu i vazduhu, što je naročito izraženo u fazi cvjetanja i formiranja mahuna. Ranom sjetvom izbjegava se štetno dejstvo visokih temperatura u doba sazrijevanja, a istovremeno se koriste zalihe zimske vlage za uspješan rast i razvoj usjeva u prvim fazama vegetacije. U našim uslovima grašak se uglavnom gaji bez navodnjavanja, ali se daleko veći i stabilniji prinosi postižu uz navodnjavanje. Najbolje uspijeva na strukturnim zemljištima sa dovoljno organskih materija, slabo kisele, neutralne do slabo alkalne reakcije (pH 6 do 8). Izrazito slabo uspijeva na jako kiselim, podzolastim, zbijenim zemljištima, gdje češće dolazi do stagnacije površinskih voda
Nema komentara:
Objavi komentar