srijeda, 15. ožujka 2017.

Smještaj i način držanja teladi

Pojedinačni boksovi za smještaj teladi trebaju biti od materijala koji omogućava održavanje higijene, jer je telad vrlo podložna infekcijama. 

Prostorije za smještaj boksova moraju biti svijetle, zračne i odvojene od prostora za teljenje. Individualni boksovi mogu biti smješteni izvan staje na otvorenom prostoru u obliku kućica izgrađenih od drveta ili plastičnog materijala. U plastičnim boksovima s ispustom telad može boraviti do odbijanja od tekuće hrane. U pojedinačnim boksovima, dimenzija 1,2 x 0,8 m, telad boravi 10-15 dana nakon teljenja, a zatim u skupnim boksovima smještenim u nadstrešnicama ili zatvorenim nastambama. U pojedinačnim boksovima većih dimenzija (1,0 x 1,8 m) telad može boraviti do 2 mjeseca starosti. 

Svaki boks ima na prednjoj strani ugrađenu kantu za napajanje mlijekom i vodom te jasle za sijeno. 

Boks mora biti nastrt dovoljnom količinom higijenski ispravne slame. U pojedinačnim boksovima pod može biti rešetkast i izdignut iznad tla oko 30 cm.U skupnim boksovima telad može boraviti u posebnom dijelu staje s kravama smještenim u boksovima za ležanje ili vani u plastičnim boksovima. Može boraviti i u zatvorenim nastambama - telićnjacima u skupnim boksovima s ispustima ili u nadstrešnicama ograde. Plastični boks za skupno držanje teladi ima tri zida. Teladi odgovara i hladni način držanja s mnogo slame u nadstrešnicama u kojima je temperatura jednaka vanjskoj. Ovaj je način držanja jeftiniji zbog nižih troškova gradnje. Normalno razvijeno tele bez štetnih posljedica podnosi niske temperature i do -15 °C. Za napajanje vodom mogu se upotrijebiti pojilice u kojima se voda ne može smrznuti. Optimalna veličina skupine je 6 do 8 teladi po boksu, uz osiguranje 1,3 m boksa po teletu do 8 tjedana starosti i 1,5 m za telad stariju od 8 tjedana. 

U skupnom držanju u boksu može biti 10 do 20 teladi ako je napajanje automatsko. 

U tim boksovima za telad podovi mogu biti: rešetkasti, betonski (presvučeni izolacijskim materijalom) i s dubokom prostirkom.Rešetkasti podovi u skupnim boksovima upotrebljavaju se za uzgoj teladi starije od 2 mjeseca (slika 70.). Prednost je tili podova dobra higijena u boksu, uz minimalan utrošak rada. Nedostatak je manja udobnost teladi, proizvodnja gnojevke i otežano manipuliranje s njom. Držanje teladi na toplinski izoliranom betonskom podu zahtijeva manju količinu slame, uz svakodnevno nastiranje i izgnojavanjc, što snižava produktivnost rada. Najbolja udobnost teladi i mikroklima u telićnjaku postiže se na podu s dubokom prostirkom. Nedostatak je upotreba veće količine slame (oko 2 kg/dan po teletu) uz svakodnevno nastiranje.

Nema komentara:

Objavi komentar