petak, 13. svibnja 2016.

Bolesti vina

Bolesti vina su uvjetovanje radom bakterija mliječno kiselog vrenja.

Za njihov razvoj nije potreban kisik iz zraka. Bakterije mliječno kiselog vrenja ostatke neprevrelog šećera pretvaraju u mliječnu i octenu kiselinu. Zavrelici su podložna vina koja uz neprevreli šećer sadrže vrlo malo kiseline tzv. visokog pH.

Dok u vinima sa vrijednošću ispod pH 3,5 rijetko se razvijaju mliječne bakterije. Njihovom razmnožavanju pogoduje visoka temperatura. Idealna temperatura za razvoj mliječno kiselih bakterija je između 30 i 35°C. 

četvrtak, 12. svibnja 2016.

Transport i smještaj za brojlere

Jednodnevni pilići se uzgajaju u velikim zatvorenim objektima i tu ostaju do 42 dana starosti.

Do tad bi trebalo da dostignu težinu od oko 2,2kg.U zavisnosti od veličine objekta,u objektu može da se uzgaja i do 50 000 jedinki.Jednodnevni pilići moraju biti zdravi,vitalni,bez deformiteta,suhog,rastresitog paperja.

Pilići dobrog kvaliteta su aktivni i vitalni,stoje uspravno na jakim nogama.Transportuju se iz inkubatorske stanice do farme u posebnom vozilu sa klima uređajem,i u noćnim satima,što je pogotovo važno u ljetnim mjesecima kad zbog visokih temperatura pilići brzo dehidriraju.

Transport se vrši u posebnim kutijama.Kutije treba što prije isprazniti odnosno piliće što prije istovariti,zbog visoke temperature u objektu da ne bi došlo do gušenja i dehidracije. 

Uzgoj brojlera

Osvjetljenje u objektima traje i do 23 sata dnevno, da bi živina neprestano jela i rasla.

Takođe, postoji i mogućnost prigušenog svjetla, čime se postiže umanjena aktivnost i opet brz tov. Pošto jako brzo rastu, pilići često imaju probleme sa srcem i sa nogama (kosti se krive, jer su noge suviše slabe da održe težinu tijela pa dolazi do tzv. „raskrečivanja“). 

Ako pile ne može da hoda, uginut će od gladi i žeđi. Kod takvih pilića vidljive su opekotine na grudima, u predjelu bijelog mesa, jer su tim dijelom pritisnuti uz podlogu. Ono što je važno napomenuti je da ista prostirka (slama, piljevina,) i sl. ostaje tokom svih 6 sedmica tova. Pošto upija velike količine ekskremenata (izmeta i urina), puna je amonijaka (koji izaziva opekotine). 

Ovo može da se reguliše redovnim rastresanjem prostirke, da bi se spriječilo sabijanje i nakupljanje opasnih materija.

Općenito o brojlerima

Brojler je vrsta pilića za pečenje.Uzgajaju se namjenski za ishranu, zbog proizvodnje mesa i proizvoda od mesa.

Poznati su po tome što  brzo  rastu, imaju visoki odnos konverzije hrane,i nizak nivo aktivnosti. Brojleri često dostignu konačnu masu pred klanje od 2–3 kg,u roku od samo pet sedmica.Imaju bjelo perje i žućkastu kožu.I muški i ženski brojleri se kolju radi mesa.

Isto kao koke nosilje i brojleri su društvena živina, vole da istežu krila, da se kupaju u prašini,da kljucaju I čeprkaju tražeći hranu i da budu u pokretu.

utorak, 10. svibnja 2016.

Peršun list

Peršun obično dijelimo u dvije vrste, peršun kovrdžava lista i peršun ravna lista.

Koristi se i korijen i list. Peršinu se tijekom branja obnavljaju stabljike s listovima pa je uobičajeno kupovati više peršuna u listu koji je i primjenjiviji kao začin. Prilikom kupnje birajte peršun s lišćem tamnozelene boje.

Izbjegavajte grane i listove koji imaju žućkastu boju i koji su uvenuli jer je to je znak da su stari, već predugo ubrani ili oštećeni. Svježi peršun možete držati u hladnjaku do sedam dana, a ako je uvenuo stavite ga u vodu da nježni listići ožive pa ga potom ostavite u hladnjak ili na hladno i tamno mjesto. 

nedjelja, 8. svibnja 2016.

Proizvodnja vina u BiH

Da bi vinogradarstvo bilo isplativo trebalo bi da ga prati i proizvodnja vina.

Cijena opreme za manju vinariju – podrum zavisi od stepena opremlјenosti i kreće se do 100.000 KM. Inače, prema boji vina se dijelena: bijela, roza (rose, opolo) i crna (crvena) vina. Proizvodnja ovih vina zahtjeva posebene uslove što se tiče temperature, svjetlosti i načina držanja.

Kvalitet vina najviše zavisi od načina čuvanja pa se tome mora posvetiti velika pažnja.Vinski podrumi najbolјi su ako se nalaze pod zemlјom jer se tu lakše kontrolišu uslovi čuvanja, tvrde stručnjaci. Bosna i Hercegovina ima deficit vina od oko 7.000.000 litara dok se u Francuskoj proizvede oko 5 milijardi litara na godišnjoj bazi.

petak, 6. svibnja 2016.

Peršun korijen

Peršun je dvogodišnja biljna vrsta iz porodice štitarki s bijelim, tankim i dugačkim korijenom. 

Stabljika je gola, malo žljebasta i uglasta. Listovi su različitog nazubljenog oblika tamnozeleni rasperjani  karakterističnog  mirisa. Zeleni dijelovi sadržavaju eterično ulje, a upotrebljavaju se kao začin. Biljka se kultivira za začin u mnogim zemljama, na svim kontinentima. 

Peršun vodi porijeklo iz mediteranskih zemalja, odakle se proširio u sve zemlje južne Evrope.Peršun je jedan od najboljih izvora vitamina K koji je važan za zdravlje krvi, osobito u procesima grušanja, a neka ispitivanja pokazuju da bi mogao biti važan za održavanje zdravlja kostiju.