Sadržaj humusa od 1,0% i manje, u sloju od 0—20 cm smatra se za sve voćne kulture nedovoljnim. Zbog toga. takvom zemljištu treba dodati organsko dubrivo (stajnjak) u količini od 15 t/ha. Ukoliko u zemljištu ima 1-3% humusa, smatra se da je ono srednje obezbijeđeno i takvom zemljištu treba dodati 6,0 t/ha organskog đubriva. Zemljište sa više od 3.0% humusa je dovoljno obezbijeđeno sa organskom masom za gajenje svih voćnih kultura i takvom zemljištu ne treba dodavati organsko đubrivo
Količine fosfora i kalijuma, potrebne za meliorativno dubrenje zavise od njihovog sadržaja u zemljištu.
Smatra se da je za sve voćne kulture, koje se nalaze u mladalačkom periodu razvoja, dovoljna količina fosfora 5-6 mg/100 g suhe zemlje u sloju od 0-40cm. Potrebna količina kalijuma je između 12 i 15 mg/100 suhe zemlje. Prema tome, na osnovu agrohemijskih analiza zemljišta, treba izračunati potrebne količine biogenih elemenata preračunatih u određena mineralna dubriva. Podzolasta zemljišta su siromašna organskim i mineralnim materijama i zbog toga im treba dodati više organskih materija, kao i fosfora i kalijuma. Razlike u potrebnim količinama fosfora i kalijuma, u vidu mineralnih đubriva, zavise i od voćne kulture.
Za ishranu svih košličavih voćnih kultura potrebno je više kalijuma nego za jabučaste vrste.
Zbog toga, pri određivanju potrebnih količina mineralnih đubriva za određenu površinu, treba uzeti u obzir i voćnu kulturu. Zemljišta koja nisu kultivisana, a nalaze se u blizini industrijskih postrojenja i fabrika, treba prethodno agrohemijski analizirati i utvrditi sadržaj teških metala, jer se u takvom zemljištu vrlo često nalaze relativno velike količine bakra, olova, arsena, koje u većim količinama, mogu nanijeti velike štete voćnom zasadu.